Aktualności

Zaproszenie na webinar „Content marketing. Jak wykorzystać wiedzę polonistyczną do tworzenia wartościowych treści?”

Studiujesz filologię i zastanawiasz się, na ile zdobyta wiedza przydałaby się w pracy copywritera? A może wybrałeś inny kierunek studiów, ale lubisz pisać i chciałbyś tworzyć teksty reklamowe? Być może słyszałeś już o content marketingu, zwanym także marketingiem treści, i zdajesz sobie sprawę, że podstawą sukcesu w tej dziedzinie jest umiejętność odpowiedniego dopasowania treści do preferencji odbiorcy. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, jak tworzyć artykuły, posty, materiały reklamowe, by przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta, to koniecznie weź udział w naszym webinarze!

Koło Naukowe Językoznawców UŁ działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym zaprasza na kolejne – czwarte już – spotkanie z cyklu W sieci komunikacji, które odbędzie się 9 maja 2022 r. (poniedziałek) o godz. 17:00 za pośrednictwem aplikacji MS Teams. W ubiegłym roku akademickim mieliśmy przyjemność spotykać się z Państwem podczas kolejnych webinarów z cyklu W sieci komunikacji: „Marketing w wyszukiwarkach internetowych – pierwsze kroki w SEO”, „Real-time marketing, czyli okazja czyni… marketingowca” oraz „Copywriting: jak napisać artykuł?”. Podczas dotychczasowych spotkań uczestnicy mogli dowiedzieć się, jaką rolę w marketingu odgrywa SEO, na czym polega real-time marketing i na co powinno zwracać się uwagę, tworząc teksty reklamowe.

Ze względu na ogromne zainteresowanie naszym cyklem w tym roku również postanowiliśmy zaproponować wszystkim członkom społeczności uniwersyteckiej (studentom, doktorantom i pracownikom UŁ) możliwość poszerzenia swojej wiedzy o marketingu internetowym. Tym razem naszym gościem będzie Agata Kupracz, absolwentka łódzkiej polonistyki, PR-owiec, copywriter o ogromnym doświadczeniu. W przeszłości pracowała jako dziennikarka i rzeczniczka prasowa Portu Gdańsk. Była także założycielką trójmiejskiej agencji High5 Studio. Obecnie spełnia się zawodowo jako content manager w gdańskiej akademii programowania infoShare Academy. Jej zainteresowania koncentrują się wokół tworzenia i realizacji strategii komunikacji, contentu, media relations oraz tone of voice.

Podczas webinaru Agata Kupracz podzieli się z uczestnikami wiedzą o tym, w jaki sposób tworzyć obecnie wartościowe treści. Wyjaśni, czym jest tone of voice marki, i zdradzi, jak można wykorzystać zdobytą podczas studiów polonistycznych wiedzę w strategiach marketingowych. Ponadto słuchacze poznają przykłady marek, które w swoich kampaniach wykorzystują oryginalne zabiegi językowe, czyli to, co polonistom jest szczególnie bliskie. Nie zabraknie wskazówek i porad, które pozwolą uczestnikom rozpocząć własną przygodę z content marketingiem.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o wypełnienie krótkiego formularza
zgłoszeniowego – liczba miejsc jest ograniczona: https://tiny.pl/9sfk3

Do wydarzenia można dołączyć także na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/1120952808461421.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2022

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego — coroczne święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Z tej okazji pracownicy IFPiL i członkowie studenckich kół naukowych działających na łódzkiej polonistyce przygotowali serię akcji — z konieczności zakotwiczonych w przestrzeni wirtualnej — których celem jest propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej.

Poradnia Językowa UŁ

Z jakimi problemami językowymi mierzą się Polacy? O co najczęściej pytają językoznawców użytkownicy polszczyzny? Pracownicy Zakładu Współczesnego Języka Polskiego UŁ odsłaniają kulisy pracy Poradni Językowej UŁ.

Quiz Ojczysty (nie)oczywisty

W którym wieku tworzył Mikołaj Rej? Czyje oko konia tuczy w znanym powiedzeniu? Co to takiego krańcówka? Sprawdź swoją wiedzę o polszczyźnie, biorąc udział w internetowym quizie „Ojczysty (nie)oczywisty”. Link do quizu będzie aktywny 22 lutego w godz. 8–22 w aplikacji MS Forms.

Dla zwycięzców przewidujemy nagrody!

Kocham polski, bo…

Zapytaliśmy członków naszej filologicznej rodziny o powody ich słabości do polszczyzny. A Ty za co kochasz polski?

„Kreatywność językowa w marketingu”

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się publikacja pod redakcją Katarzyny Burskiej i Bartłomieja Cieśli pt. „Kreatywność językowa w marketingu”.

Monografia stanowi kolejną odsłonę cyklu poświęconego kreatywności językowej. To już siódma książka, w której młodzi badacze, adepci wielu dziedzin humanistycznych, głównie lingwiści, rozpatrują wskazane zagadnienie na dwóch płaszczyznach – teoretycznej i praktycznej. Publikacja poświęcona jest szeroko pojętemu słowu w marketingu internetowym. W tomie zgrupowano artykuły, w których podejmuje się ważkie oraz aktualne problemy lingwistyki medialnej, m.in. język na portalach społecznościowych, twórczość copywriterska, współczesne tendencje językowe w content marketingu.

„RegUŁy językowe w praktyce. Wybór pytań i odpowiedzi z internetowej Poradni Językowej UŁ”

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się publikacja Katarzyny Burskiej i Bartłomieja Cieśli pt. „RegUŁy językowe w praktyce. Wybór pytań i odpowiedzi z internetowej Poradni Językowej UŁ”.

Książka zawiera obszerny wybór pytań i odpowiedzi opublikowanych w internetowej Poradni Językowej Uniwersytetu Łódzkiego w latach 2014–2021. Autorzy, oprócz tego, że wyjaśniają szereg aktualnych problemów poprawnościowych z różnych płaszczyzn języka: fonetyki, morfologii, leksyki, fleksji, składni, ortografii i interpunkcji, poruszają też zagadnienia z zakresu pragmatyki i edytorstwa. Zasadnicza część książki poprzedzona jest szczegółową charakterystyką pojęcia norma językowa oraz opisem opracowań mogących stanowić cenne źródło wiedzy na temat zagadnień poprawności językowej. Publikacja z jednej strony pełni zatem funkcję klasycznego poradnika, który pozwoli Czytelnikom rozwikłać wiele zawiłości dotyczących współczesnej polszczyzny w jej aspekcie normatywnym, z drugiej zaś to przydatny przewodnik po teoretycznych meandrach kultury języka.

Wręczenie nagród laureatom quizu ortograficznego

28 stycznia o godz. 14:00 w sali nr 0.33 budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się kameralne spotkanie, podczas którego członkowie i opiekunowie Koła Naukowego Językoznawców wręczyli nagrody laureatom internetowego quizu ortograficznego „Mikołajkowe Językozwanie”.

Przybyli mieli okazję wysłuchać prelekcji mgr Agnieszki Banach pt. Czy kreatywnie znaczy lepiej? Nazwy blogów tematycznych.

Wyniki internetowego quizu ortograficznego
„Mikołajkowe Językozwanie”

6 grudnia za pośrednictwem aplikacji MS Forms odbył się internetowy quiz ortograficzny „Mikołajkowe Językozwanie” zorganizowany przez członków i opiekunów Koła Naukowego Językoznawców UŁ. W konkursie wzięło udział aż 137 uczestników: pracowników, doktorantów i studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Najliczniej reprezentowaną grupą byli studenci Wydziału Filologicznego UŁ, nie zabrakło jednak także przedstawicieli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Wydziału Chemii, Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego, Wydziału Prawa i Administracji.

Aby zwyciężyć, należało poprawnie i jak najszybciej odpowiedzieć na 20 pytań jednokrotnego wyboru nawiązujących do fragmentów tekstów pochodzących z poszczególnych edycji Dyktanda Mikołajkowego z lat 2014–2019.

Organizatorzy po sprawdzeniu wszystkich prac postanowili nagrodzić najlepszych uczestników w trzech kategoriach: pracownicy UŁ, studenci Wydziału Filologicznego UŁ oraz studenci spoza Wydziału Filologicznego UŁ.

W gronie laureatów tegorocznego quizu znaleźli się:

 • w grupie pracowników:

wyróżnienia:

Justyna Groblińska

Agata Sadza

Paweł Śpiechowicz

 • w grupie studentów Wydziału Filologicznego UŁ:

I miejsce – Aleksandra Drabik

II miejsce – Jakub Szymański

III miejsce – Zuzanna Widulińska

wyróżnienia: Diana Pieczyńska, Julia Wojdera

 • w grupie studentów spoza Wydziału Filologicznego UŁ:

I miejsce – Justyna Kwiatkowska

II miejsce – Wiktor Mróz

III miejsce – Aneta Tarnowska

wyróżnienia: Zuzanna Kołata, Mikołaj Truszkowski

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom! O terminie wręczenia nagród poinformujemy nagrodzonych drogą e-mailową na początku stycznia.

Quiz ortograficzny „Mikołajkowe Językozwanie”

Nie masz jeszcze planów na mikołajki, a pragniesz spędzić je w wyjątkowy sposób? Jesteś miłośnikiem języka polskiego? Chcesz zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji? Jeśli tak, weź udział w wyjątkowym quizie „Mikołajkowe Językozwanie” organizowanym przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ.

Do niedawna wszystkim osobom związanym z Wydziałem Filologicznym UŁ grudzień kojarzył się nie tylko z Wigilią, smacznym barszczykiem z uszkami i stosem wymarzonych prezentów znalezionych pod choinką, lecz także z Dyktandem Mikołajkowym. Wydarzenie organizowane w latach 2014–2019 zgromadziło łącznie prawie 1000 śmiałków, którzy nie bali się stoczyć bojów z poprawną polszczyzną. W językowych potyczkach uczestnikom co roku towarzyszyli znamienici goście, tacy jak Tomasz Zimoch (2015), Paweł Śpiechowicz (2017), Magdalena Michalak (2018) czy Radosław Popłonikowski (2019).

Po roku przerwy Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego UŁ zaprasza do udziału w nowym wydarzeniu. „Mikołajkowe Językozwanie” to quiz skierowany do studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego. Zwycięzcą zostanie ten, kto poprawnie i jak najszybciej odpowie na 20 pytań sprawdzających znajomość zasad ortograficznych oraz interpunkcyjnych. Konkurs odbędzie się 6 grudnia w przestrzeni wirtualnej za pośrednictwem aplikacji MS Forms. Link do testu będzie aktywny od godz. 8. Na odpowiedzi czekamy do godz. 24.

Wszystkich odważnych zachęcamy do podjęcia „Mikołajkowego Językozwania”! Dla laureatów przewidujemy atrakcyjne nagrody.

Więcej informacji można znaleźć na fanpage’u Koła Naukowego Językoznawców. Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku. 

Regulamin quizu dostępny jest tutaj.

„Współczesne oblicza medialnych rozmów o sporcie”

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się właśnie pierwsza autorska monografia mgr Beaty Kacperskiej pt. „Współczesne oblicza medialnych rozmów o sporcie”. Publikacja jest zmodyfikowaną i rozbudowaną wersją pracy magisterskiej, która została obroniona na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w 2018 r.

W centrum zainteresowania Autorki znalazła się wyjątkowa forma wypowiedzi medialnej, która nieustannie podlega rozmaitym modyfikacjom i przemianom, czyli rozmowa. Celem książki jest scharakteryzowanie najpopularniejszych i najczęściej występujących odmian interakcji medialnych między dziennikarzami a sportowcami oraz przedstawienie ich konkretnych realizacji na przykładzie wymian z siatkarzami. W rozważaniach wpisujących się w nurt badań lingwistyki mediów i lingwistyki sportu pod uwagę wzięto: wywiad prasowy, wywiad radiowy, mikrowywiad pomeczowy, wywiad kwestionariuszowy, wywiad internetowy, rozmowę w programie talk show oraz upublicznioną rozmowę prywatną. Ich ujęcie porównawcze pozwala uchwycić i opisać tendencje zmian, jakie dokonują się we współczesnych przekazach medialnych.

Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców — badaczy (przede wszystkim językoznawców i medioznawców), dziennikarzy profesjonalnych i działających w ramach dziennikarstwa obywatelskiego, studentów kierunków humanistycznych i społecznych oraz wszystkich sympatyków sportu zaciekawionych pracą w mediach.

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA
„DYSKURSY INTERNETOWE A NORMA”

Zakład Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Dyskursy internetowe a norma”, która odbędzie się w formie online (za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams) w dniach 7–8 czerwca 2021 roku. Wszystkich, którzy są zainteresowani uczestnictwem biernym w obradach, zachęcamy do wypełnienia formularza.

Program konferencji dostępny jest tutaj.

Zaproszenie na webinar „Copywriting: jak napisać artykuł?”

Jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego? Interesujesz się marketingiem internetowym? Chętnie czytasz blogi lub wpisy w mediach społecznościowych? Może piszesz własne teksty, blogujesz lub dopiero chcesz stworzyć własną stronę w sieci? Jeśli tak, koniecznie weź udział w webinarze, dzięki któremu dowiesz się, jak udoskonalić swój warsztat copywritera!

Koło Naukowe Językoznawców UŁ działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym serdecznie zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu W sieci komunikacji, które odbędzie się 26 kwietnia 2021 r. (poniedziałek) o godz. 17:00 za pośrednictwem aplikacji MS Teams. W trakcie poprzednich webinarów uczestnicy mieli szansę dowiedzieć się m.in. jaką rolę odgrywa w marketingu SEO, czym jest real-time marketing i w jaki sposób marki wykorzystują codzienne zdarzenia do tworzenia virali. Zachęceni ogromnym zainteresowaniem z Państwa strony postanowiliśmy zorganizować kolejne spotkanie, podczas którego uczestnicy będą mogli zgłębiać tajniki dziennikarstwa internetowego.

Tym razem naszym gościem będzie Marianna Różalska, projektantka komunikacji internetowej we wrocławskiej firmie BM.EXE, a także doktorantka nauk o komunikacji społecznej i mediach na Uniwersytecie Wrocławskim. Zawodowo zajmuje się copywritingiem, content writingiem, redakcją i korektą tekstów oraz strategią komunikacji. Jej zainteresowania skupiają się także wokół content designu oraz badania i kreowania wizerunku ludzi.

Podczas webinaru Marianna Różalska wprowadzi uczestników w świat projektowania treści w przestrzeni internetowej oraz wskaże różnice pomiędzy copywritingiem, content writingiemcontent marketingiem. Wspólnie prześledzimy proces pisania artykułu internetowego – od tworzenia persony po redakcję i korektę gotowego tekstu. Przeanalizujemy każdy jego element – od nagłówka do podsumowania. Nie zabraknie wskazówek, gotowych copywriterskich schematów, popularnych w branży reguł oraz narzędzi, które ułatwiają pracę zarówno osobom stawiającym pierwsze kroki w tej dziedzinie, jak i zawodowcom.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego – liczba miejsc jest ograniczona: https://tiny.pl/r8sxh.

Do wydarzenia można dołączyć także na Facebooku.


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA MŁODYCH BADACZY

Kreatywność językowa w marketingu

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na ogólnopolską konferencję naukową młodych badaczy pt. Kreatywność językowa w marketingu, która odbędzie się w dniach 22–23 marca 2021 r. za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Wszystkich, którzy chcą posłuchać obrad, zachęcamy do wypełnienia formularza dla uczestników biernych.

Program konferencji dostępny jest tutaj.

OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA
„DYSKURSY INTERNETOWE A NORMA”

ŁÓDŹ, 7–8 CZERWCA 2021 R.

Zakład Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Dyskursy internetowe a norma”, która odbędzie się w formie online (za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams) w dniach 7–8 czerwca 2021 roku.

Główne dwa wzajemnie uzupełniające się zagadnienia, którym chcemy poświęcić nasze spotkanie, dotyczą — po pierwsze — wpływu dyskursów internetowych na współczesną normę językową i komunikacyjną, po drugie — kształtowania się norm zachowań komunikacyjnych, w tym językowych, w różnych typach dyskursów internetowych. Do dyskusji zapraszamy nie tylko językoznawców, lecz także medioznawców, kulturoznawców, socjologów, psychologów, antropologów, dydaktyków i metodyków nauczania zdalnego.

Proponujemy poddać naukowej refleksji między innymi następujące ogólne zagadnienia, które w toku Państwa rozważań zapewne zostaną uszczegółowione, zmodyfikowane, doprecyzowane:

 • dyskursy internetowe i ich typy a normy komunikacji,
 • internetowe wspólnoty komunikacyjne a kształtowanie się normy,
 • generyczne determinanty kształtowania się normy w dyskursach internetowych,
 • kultura językowych i pozajęzykowych zachowań w dyskursach internetowych,
 • normy zachowań komunikacyjnych i zwyczaje językowe w komunikacji zdalnej (np. w pracy zdalnej, w edukacji zdalnej),
 • zakłócenia norm językowo-komunikacyjnych w dyskursach internetowych,
 • dyskursy internetowe jako źródło zmian językowo-komunikacyjnych.

Formularz zgłoszenia udziału w konferencji prosimy przesłać do 15 kwietnia 2021 roku. Informację o przyjęciu tematu referatu oraz numer konta prześlemy do 20 kwietnia 2021 roku.

Opłata konferencyjna, która wynosi 200 zł, obejmuje obsługę informatyczną oraz publikację tekstów w punktowanym czasopiśmie uniwersyteckim „AUL Folia Linguistica” (po uzyskaniu dwu pozytywnych recenzji) lub w recenzowanej monografii wieloautorskiej wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

Bierny udział w konferencji jest bezpłatny, prosimy o wypełnienie formularza do 1 czerwca 2021 r.

Komitet organizacyjny:

prof. UŁ dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz

dr hab. Katarzyna Jachimowska

dr Katarzyna Burska

dr Bartłomiej Cieśla

kontakt do organizatorów: zwjp@filologia.uni.lodz.pl

Regulamin konferencji dostępny jest tutaj.


Zaproszenie na webinar

„Real-time marketing, czyli okazja czyni… marketingowca”

Jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego? Interesujesz się komunikacją w internecie? Chciałbyś poszerzyć swoją wiedzę na temat działań marketingowych? Jeśli tak, to 14 stycznia 2021 r. weź udział w webinarze „Real-time marketing, czyli okazja czyni… marketingowca”.

Będzie to druga odsłona cyklu „W sieci komunikacji”, czyli serii spotkań organizowanych w przestrzeni wirtualnej przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ, które działa przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym. Webinaria są prowadzone przez uznanych i cenionych specjalistów w dziedzinie szeroko pojętej komunikacji internetowej, którzy w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawiają istotę najnowszych zjawisk, z którymi mamy do czynienia we współczesnym świecie medialnym. Zagadnienia podejmowane podczas cyklu są związane z takimi dziedzinami, jak: marketing, copywriting, dziennikarstwo internetowe czy badanie nowych mediów.

Drugie spotkanie pt. „Real-time marketing, czyli okazja czyni… marketingowca” odbędzie się 14 stycznia 2021 r. (czwartek) o godz. 17:00 za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Wszelkie zawiłości związane ze strategią marketingową opartą na nawiązywaniu w kampaniach do bieżących wydarzeń wyjaśni Sandra Plajzer – absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Łódzkim, która pracowała jako copywritter w agencji content marketingowej SETUGO, zdobywała doświadczenie z zakresu mediów społecznościowych w agencji Telma Communication Agency, a obecnie jest specjalistką ds. komunikacji i PR w Centrum Promocji Uniwersytetu Łódzkiego.

W czasie webinaru Sandra Plazjer wyjaśni m.in. na czym polega real-time marketing (RTM), w jaki sposób codzienne zdarzenia wykorzystywane są do tworzenia kampanii reklamowych, jak przemyślane działania związane z real-time marketingiem mogą pomóc w budowaniu świadomości marki oraz jaką rolę w tego typu strategiach marketingowych odgrywają media społecznościowe.

Do wzięcia udziału w spotkaniu serdecznie zapraszamy wszystkich studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat komunikacji internetowej i strategii marketingowych. Ze względu na fakt, iż liczba miejsc jest ograniczona, osoby zainteresowane uczestnictwem w webinarze prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego.

Do wydarzenia można dołączyć również na Facebooku.


OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA MŁODYCH BADACZY

Kreatywność językowa w marketingu

Łódź, 22–23 marca 2021 r.

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego z wielką przyjemnością zaprasza do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej młodych badaczy pt. Kreatywność językowa w marketingu, która odbędzie się w dniach 22–23 marca 2021 r. za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Zaproszenie kierujemy do studentów, doktorantów i młodych doktorów reprezentujących filologię polską, filologie obce, dziennikarstwo, medioznawstwo, komunikację społeczną i kierunki pokrewne.

Już po raz czwarty chcielibyśmy zachęcić Państwa do udziału w dyskusji dotyczącej kreatywności językowej, która stanowiła przedmiot rozważań w ubiegłych latach podczas konferencji: Kreatywność językowa w komunikowaniu (się) (2014), Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej (2016) oraz Kreatywność językowa w komunikacji internetowej (2018). Tym razem centrum naszego zainteresowania postanowiliśmy uczynić kreatywne zabiegi językowe i tekstowe wykorzystywane w marketingu.

Rosnące znaczenie internetu jako medium komunikacyjnego sprawia, że pojawia się coraz więcej strategii marketingowych opartych na doborze środków językowych oddziałujących na odbiorcę ze względu na nietypową formę. Im bardziej oryginalny czy wręcz kontrowersyjny jest przekaz reklamowy, tym większe zainteresowanie wzbudza on u konsumentów. Język i tekst stanowią – obok środków pozawerbalnych – podstawowe narzędzia marketingowe służące do wywierania wpływu na odbiorcę. Jako językoznawcy chcielibyśmy, aby tematyka referatów koncentrowała się wokół przejawów kreatywności językowej w różnych rodzajach działań marketingowych.

Proponujemy następujący zakres zagadnień:

 • środki językowe w reklamie prasowej, radiowej, telewizyjnej, internetowej, outdoorowej,
 • style funkcjonalne języka w reklamie,
 • metaforyka, frazeologia, intertekstualność i słowotwórstwo w przekazach reklamowych,
 • dobór środków językowych a grupa docelowa, np. trendy feministyczne, slang młodzieżowy, regionalizmy w marketingu,
 • infantylizacja, brutalizacja, wulgaryzacja języka reklamy,
 • kreatywność a gatunki wypowiedzi marketingowych,
 • budowanie narracji w reklamie i biznesie (storytelling),
 • wykorzystanie języka mediów społecznościowych w marketingu, np. hashtagi,
 • grzeczność i niegrzeczność językowa w reklamie,
 • wartościowanie w przekazach reklamowych,
 • wykorzystanie skojarzeń i aluzji, np. real-time marketing,
 • językowe środki perswazji i manipulacji w marketingu,
 • humor i karnawalizacja języka w marketingu politycznym,
 • nazwy własne i slogany reklamowe.

Dopuszczamy możliwość rozszerzenia dyskusji o zagadnienia zaproponowane przez uczestników. Przewidywany czas wystąpienia to 20 minut.

Prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego do 15 lutego 2021 r.

Opłata konferencyjna wynosi 150 zł i obejmuje koszt zdalnego udziału w konferencji i publikacji o charakterze monograficznym. Wygłoszone referaty zostaną wydane po otrzymaniu pozytywnych recenzji.

Po zaakceptowaniu przez organizatorów przesłanych zgłoszeń powiadomimy Państwa  o szczegółach związanych z płatnością.

Bieżące komunikaty dotyczące konferencji mogą Państwo śledzić na stronie wydarzenia na Facebooku.

Komitet naukowy konferencji

dr Katarzyna Burska            

dr Bartłomiej Cieśla

Sekretarze konferencji                                                     

mgr Beata Kacperska                                                          

mgr Aleksandra Kujawiak

Regulamin konferencji dostępny tutaj.

Zaproszenie na spotkanie online
„Marketing w wyszukiwarkach internetowych – pierwsze kroki w SEO”

Jesteś studentem, doktorantem lub pracownikiem Uniwersytetu Łódzkiego? Interesujesz się komunikacją w internecie? Chciałbyś spróbować swoich sił w marketingu internetowym, ale nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli tak, to 17 listopada weź udział w webinarze „Marketing w wyszukiwarkach internetowych – pierwsze kroki w SEO”.

Będzie to pierwsza odsłona cyklu „W sieci komunikacji”, czyli serii spotkań organizowanych w przestrzeni wirtualnej przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ, które działa przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego na Wydziale Filologicznym. Webinaria będą prowadzone przez uznanych i cenionych specjalistów w dziedzinie szeroko pojętej komunikacji internetowej, którzy w przystępny i atrakcyjny sposób przedstawią istotę najnowszych zjawisk, z którymi mamy do czynienia we współczesnym świecie medialnym. Podjęte zostaną interesujące zagadnienia związane m.in. z marketingiem, copywritingiem, dziennikarstwem internetowym czy badaniem nowych mediów.
Pierwsze spotkanie pt. „Marketing w wyszukiwarkach internetowych – pierwsze kroki w SEO” odbędzie się 17 listopada o godz. 17:00 za pośrednictwem aplikacji MS Teams. Wszelkie zawiłości związane z marketingiem oraz pozycjonowaniem stron internetowych wyjaśni Martyna Tomicka – specjalista ds. SEO we wrocławskiej agencji marketingu internetowego Netim, w której odpowiada za kompleksowe działania optymalizacyjne mające na celu zwiększenie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania.

W czasie webinaru przeznaczonego dla osób związanych z Uniwersytetem Łódzkim ekspert wyjaśni m.in. na czym polega marketing w wyszukiwarkach, jaką rolę odgrywają w nim SEO i PPC, czym są słowa kluczowe i jaka jest ich rola w pozycjonowaniu stron, z jakich narzędzi warto skorzystać podczas analizy fraz oraz które czynniki rankingowe najbardziej wpływają na widoczność witryny w wynikach wyszukiwania.

Do wzięcia udziału w spotkaniu serdecznie zapraszamy wszystkich studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat komunikacji internetowej. Ze względu na fakt, iż liczba miejsc jest ograniczona, osoby zainteresowane uczestnictwem w webinarze prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/7k28m.
Do wydarzenia można dołączyć również na Facebooku.

„Medialne oblicza sportu”

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się książka „Medialne oblicza sportu” pod red. Katarzyny Burskiej i Bartłomieja Cieśli.

Sport jako zjawisko kulturowe stał się w ostatnich latach przedmiotem pogłębionej refleksji naukowej. Będąc niegdyś wyłącznie obiektem fascynacji kibiców, ze względu na powszechność, popularność i siłę społecznego oddziaływania skupia dziś uwagę badaczy naukowych, funkcjonując jako ważny składnik dyskursu medialnego. Ponieważ obraz poszczególnych dyscyplin kreowany jest w sposób zapośredniczony, nie tylko z udziałem samych dziennikarzy, podlega on wielowątkowej rekonstrukcji dokonywanej przez uczonych na gruncie badań socjologicznych, psychologicznych i lingwistycznych.

Książka ma przybliżyć werbalny aspekt komunikacji medialnej dotyczącej sportu. Wpisuje się w nurt badań nad językiem sportu prowadzonych już od kilkunastu lat na Uniwersytecie Łódzkim. W monografii zgrupowano artykuły dotyczące zarówno języka współczesnych przekazów sportowych, jak również ich własności tekstowych, genologicznych i wizualnych. W analizach uwzględniono opis skupiony na prezentacji różnych podmiotów nadawczych: dziennikarzy, sportowców i kibiców, dzięki czemu uzyskano komplementarne, dopełniające się wnioski. Autorzy dokonują charakterystyki komunikatów prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych, wykorzystując przy tym rozmaite metodologie wypracowane w ramach badań genologicznych, stylistycznych i onomastycznych.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2020

25 lutego na Wydziale Filologicznym UŁ po raz kolejny obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Główną atrakcją będzie spotkanie z Katarzyną Pakosińską, które rozpocznie się o godzinie 15:15 w auli A1.

Wcześniej w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego studenci oraz wykładowcy Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii przygotują stanowiska z grami i zabawami oraz przeprowadzą serię warsztatów dla wybranych szkół z Łodzi i województwa łódzkiego. Warsztaty dotyczyć będą między innymi kreowania wizerunku, kreatywności językowej czy łodzianizmów. Uczniowie podczas zajęć będą również tworzyć własną poezję. W obchody zaangażowali się także członkowie i opiekunowie Koła Naukowego Językoznawców. Na stoisku KNJ będzie można sprawdzić swoją znajomość ortografii, frazeologii czy poprawności językowej, a także wziąć udział w kreatywnych grach słownych. Członkowie KNJ poprowadzą także warsztaty dla licealistów pt. „Poprawność językowa w pigułce”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto ustanowione przez UNESCO. Ma w założeniu wspierać ochronę różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Wyniki Dyktanda Mikołajkowego 2019

13 stycznia 2020 r. odbyło się rozdanie nagród dla laureatów Dyktanda Mikołajkowego. Wśród wyróżnionych w VI edycji zmagań ortograficznych przygotowanych przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ i koło naukowe „wKoło Języka” znaleźli się:

w grupie studentów UŁ:

I miejsce Julia Dynkowska
II miejsce ex aequo Maria Migodzińska i Jakub Szymański
III miejsce Justyna Pawlik
wyróżnienia: Magdalena Rut i Oliwia Olczyk

w grupie pracowników UŁ:

I miejsce Bartosz Burski

II miejsce Maria Strzelecka

wyróżnienie Dorota Cieślak

w grupie uczestników spoza UŁ:
I miejsce Tomasz Malarz
II miejsce Arkadiusz Kleniewski
III miejsce Jan Chwalewski
wyróżnienia: Sylwia Madalińska, Karolina Wasik, Jakub Wasilewski

W grupie uczniów:
wyróżnienia: Michał Graczyk, Justyna Jatczak, Aleksandra Plaskota
wyróżnienie dla najmłodszej uczestniczki: Aleksandra Kozik

Nagrody dla zwycięzców wręczali Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii ds. naukowych prof. UŁ dr hab. Rafał Zarębski oraz przewodnicząca Koła Naukowego Językoznawców mgr Aleksandra Kujawiak. Laureaci mieli także okazję wysłuchać prelekcji dr hab. Katarzyny Jachimowskiej dotyczącej kreatywności językowej w reklamie. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym!

Za nami szósta edycja Dyktanda Mikołajkowego UŁ!

Ponad 100 uczestników wzięło udział w Dyktandzie Mikołajkowym 2019, które już po raz szósty zostało zorganizowane na Wydziale Filologicznym UŁ. Gościem tegorocznego wydarzenia był aktor i lektor filmowy Radosław Popłonikowski.

„Okres popeerelowskiej wolności skłonił pięćdziesięciopięcioipółletniego Borzygniewa do refleksji nad życiem braci studenckiej po upadku żelaznej kurtyny, a więc w czasie, gdy pewexy i cepelie zostały zastąpione przez biedronki, lidle i carrefoury, a zamiast trabantów  i syren na polskich arteriach zaczęły szarżować cinquecenta czy nawet bmw” – tak brzmiało pierwsze zdanie szóstego w historii Dyktanda Mikołajkowego UŁ, które odbyło się 9 grudnia na Wydziale Filologicznym UŁ.

Tekst Dyktanda został ułożony przez członków i opiekunów Koła Naukowego Językoznawców działającego przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego UŁ i Koła Naukowego „wKoło Języka” funkcjonującego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UŁ. Tym razem został uroczyście odczytany przez aktora i lektora filmowego Radosława Popłonikowskiego. Motywem przewodnim tegorocznego wydarzenia było życie studenckie dawniej i dziś.

Uczestnicy Dyktanda Mikołajkowego 2019 licznie wypełnili aulę A3 na Wydziale Filologicznym. Wśród miłośników języka polskiego, którzy nie bali się zmierzyć z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji, znaleźli się studenci, pracownicy i absolwenci UŁ, a także osoby niezwiązane z uczelnią, w tym uczniowie szkół z województwa łódzkiego oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Najmłodsza uczestniczka miała zaledwie 10 lat.

Oficjalne rozdanie nagród dla laureatów Dyktanda odbędzie się 13 stycznia 2020 r. (poniedziałek) na Wydziale Filologicznym UŁ. Wówczas poznamy nazwisko mistrza poprawnej polszczyzny!

Patronami medialnymi tegorocznego wydarzenia są: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Młodzi w Łodzi i Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.

Fundatorami nagród dla laureatów szóstej edycji Dyktanda Mikołajkowego zostali: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Wydawnictwo Oficynka, Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO, Nadwyraz.com, Pan tu nie stał, Termy Uniejów, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Vera Sport, Księgarnia PWN oraz Coffee Point – kawa na Wydziale.

O Dyktandzie w mediach: relacja TVP 3 Łódź, materiał Radia Łódź.

Galeria zdjęć dostępna jest tutaj.

Dyktando Mikołajkowe 2019

Jesteś miłośnikiem języka polskiego? Chcesz zmierzyć się z zawiłościami polskiej ortografii i interpunkcji? Jeśli tak, to 9 grudnia przyjdź na Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego i weź udział w wyjątkowym Dyktandzie Mikołajkowym. Będzie to już szósta edycja wydarzenia.

Poprzednie boje z poprawną polszczyzną gromadziły co roku około 150 śmiałków, którzy nie bali się wziąć w dłoń długopisów, by napisać teksty odczytywane przez znane osobistości: Tomasza Boruszczaka, Tomasza Zimocha, Mirosława Henkego, Pawła Śpiechowicza i Magdalenę Michalak. Tym razem swojego głosu użyczy aktor i lektor filmowy Radosław Popłonikowski. Tekst, ułożony przez członków i opiekunów Koła Naukowego Językoznawców działającego przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego UŁ i Koła Naukowego „wKoło Języka” funkcjonującego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UŁ, będzie mikołajkowym prezentem dla wszystkich, którzy mają w sobie odrobinę odwagi i przyjdą 9 grudnia o godz. 17:00 do auli A3 na Wydziale Filologicznym UŁ przy ulicy Pomorskiej 171/173 w Łodzi

Dotychczas mieliśmy okazję zapoznać się z listem do Świętego Mikołaja, poczytać fragmenty „Przeglądu Zimowego”, odbyć podróż po Polsce kończącą się w Łodzi Fabrycznej, a także przespacerować się ulicami miasta włókniarzy. Co będzie motywem przewodnim tegorocznego Dyktanda? Przekonamy się już wkrótce! Wszystkich odważnych, którzy chcieliby spędzić grudniowe popołudnie w wyjątkowy sposób, zachęcamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Nie musisz być studentem ani pracownikiem uczelni, wystarczy, że drzemie w Tobie zamiłowanie do poprawności językowej! Jak co roku dla laureatów przewidziano atrakcyjne nagrody w trzech kategoriach: student UŁ, pracownik UŁ oraz osoba niezwiązana z uczelnią.

Patronami medialnymi tegorocznego Dyktanda są: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Młodzi w Łodzi i Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.

Fundatorami nagród dla laureatów są: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Wydawnictwo Oficynka, Centrum Inicjatyw na Rzecz Rozwoju REGIO, Nadwyraz.com, Pan tu nie stał, Termy Uniejów, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Vera Sport, Coffee Point oraz Księgarnia PWN.

Do wydarzenia można dołączyć również na Facebooku

Kreatywność językowa w przekazach internetowych

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się szósta już z serii książek o kreatywności – Kreatywność językowa w przekazach internetowych pod red. Katarzyny Burskiej i Bartłomieja Cieśli.

Tom jest kontynuacją rozważań podjętych w poprzednich książkach z cyklu poświęconego oryginalności słownej. Zebrane tu prace dotyczą szeroko pojętej cyberkultury w wymiarze językowym, tekstowym i genologicznym. Poprzedzono je artykułem wprowadzającym w problem kreatywności, wskazującym na różne sposoby jej rozumienia we współczesnym dyskursie językoznawczym. Inspiracją do wydania publikacji było przekonanie, że internet to medium bardzo zróżnicowane pod względem komunikacyjnym, będące nośnikiem stylów, treści i form przekazu wkomponowanych w rozmaitą przestrzeń dyskursywną.

Spotkanie Koła Naukowego Językoznawców

Koło Naukowe Językoznawców zaprasza wszystkich zainteresowanych na pierwsze w tym roku akademickim spotkanie, które odbędzie się 6 listopada o godz. 16.30. w sali 3.80.

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się monografia dr Agnieszki Wierzbickiej Dydaktyczne i komunikacyjne aspekty e-edukacji akademickiej.

Prezentowana monografia dotyczy opracowania kompleksowego projektu e-zajęć oraz komunikacyjnej perspektywy oglądu języka używanego przez nauczycieli akademickich i studentów na platformach edukacyjnych, gdzie kluczową rolę odgrywa nie tylko sam komunikat językowy, lecz także sytuacja i miejsce jego zapisywania, zapośredniczenie kontaktu przez media i szeroko pojęty kontekst społeczno-kulturowo-edukacyjny, które prowadzą do realizacji (bądź braku) zamiaru komunikacyjnego, a więc i edukacyjnego.

Podjęte rozważania nad komunikacją w czasie e-zajęć prowadzonych na polskich uczelniach mieszczą się w nurcie szeroko pojętej pragmatyki językowej, dotyczą bowiem intencjonalnych działań komunikacyjnych i struktur znaczeniowych organizujących przekaz językowy. Choć każde e-zajęcia mają niepowtarzalny układ, zdeterminowany różnymi czynnikami, można wyróżnić względnie trwałe formy komunikowania, np. sposoby inicjowania i zamykania kontaktu czy strategie prowadzenia dyskusji dydaktycznych, co pozwala na wysnucie wniosków o strukturach interakcyjnych zachodzących na platformach edukacyjnych.

Kreatywność językowa w komunikacji internetowej

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się piąta już z serii książek o kreatywności – Kreatywność językowa w komunikacji internetowej pod red. Katarzyny Burskiej i Bartłomieja Cieśli.

Tom jest kontynuacją rozważań podjętych w poprzednich książkach z cyklu poświęconego oryginalności słownej. Autorzy zebranych prac wychodzą z założenia, że internet to swoiste hipermedium – kompilacja tradycyjnych i zupełnie nowych sposobów komunikowania. W publikacji przyjrzano się cechom językowym komunikatów internetowych w aspekcie genologicznym (blogi, wideoblogi, memy, fora internetowe), komunikacyjnym właściwościom portali społecznościowych (Facebook), a także marketingowi w internecie (marki na stronach internetowych i w komunikatach reklamowych).

Poprawność językowa w praktyce. Zbiór ćwiczeń

Miło nam poinformować, że nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się książka Poprawność językowa w praktyce. Zbiór ćwiczeń pod red. Katarzyny Burskiej i Bartłomieja Cieśli. Książka została przygotowana przez doktorantki i studentki zrzeszone w Kole Naukowym Językoznawców działającym przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego: Agnieszkę Banach, Klaudię Chalczyńską, Justynę Groblińską, Magdalenę Nowakowską, Martynę Rzeźnik oraz Kingę Straszak – przy merytorycznym wsparciu opiekunów Koła.

Jest to książka pomyślana z jednej strony jako dydaktyczna pomoc dla nauczycieli podejmujących na lekcjach wskazaną problematykę, z drugiej zaś – jako niewielkich rozmiarów poradnik językowy skierowany do osób, które chciałyby podjąć wysiłek indywidualnej pracy nad zwiększeniem posiadanych kompetencji językowych. W szczególności mamy na myśli uczniów, studentów, dziennikarzy, redaktorów, korektorów, pracowników agencji reklamowych i copywriterskich, jakkolwiek publikację tę kierujemy do wszystkich miłośników polszczyzny.

Podręcznik podzielono na dwie części. Pierwsza zawiera ćwiczenia poprawnościowe wyodrębnione w pięciu rozdziałach: 1. Poprawność fonetyczna, 2. Nazwiska polskie – odmiana, etymologia, słowotwórstwo, 3. Odmiana nazwisk obcych, 4. Poprawność składniowa, 5. Poprawność leksykalna, 6. Poprawność frazeologiczna. W drugiej umieszczono odpowiedzi na wszystkie sygnalizowane w książce problemy poprawnościowe.

W dn. 21-22 maja 2019 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Pomorskiej 171/173 odbyła się organizowana przez Zakład Współczesnego Języka Polskiego UŁ ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa „SŁOWO: struktura — znaczenie — kontekst„. Temat przewodni tegorocznej konferencji koncentrował się wokół szerokiego spojrzenia na SŁOWO jako jednostkę systemu języka, tekstu oraz dyskursu.

W konferencji udział wzięli wybitni językoznawcy i humaniści, przedstawiciele następujących jednostek uniwersyteckich: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Akademii Ignatianum w Krakowie oraz gość z Uniwersytetu Mateja Bela v Bańskiej Bystrzcy. Referaty wygłosiło ponad 40 uczestników.

Zakład Współczesnego Języka Polskiego
Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii
Uniwersytetu Łódzkiego

zaprasza na
ogólnopolską konferencję naukową pod tytułem
„SŁOWO: struktura — znaczenie — kontekst”,
która odbędzie się w dniach 21–22 maja 2019 r.
w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ.

Wszystkie szczegóły dotyczące tego wydarzenia można znaleźć
na stronie WWW konferencji.

Zapraszamy do udziału!


Sympozjum Medialne oblicza sportu

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego, chcąc nawiązać do badań nad językiem sportu od dłuższego czasu prowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim, organizuje sympozjum naukowe Medialne oblicza sportu, które odbędzie się 14 marca 2019 r. w s. 1.17 na Wydziale Filologicznym UŁ.Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego

Ponad 900 licealistów z 28 szkół średnich z województwa łódzkiego przybyło 8 marca na Wydział Filologiczny UŁ, by wziąć udział w Dniu Otwartym. Na stoisku filologii polskiej dyżur pełnili członkowie kół naukowych, którzy udzielali maturzystom odpowiedzi na pytania dotyczące studiowania na naszym kierunku. Wśród licznych warsztatów przygotowanych dla odwiedzająych znalazły się też zajęcia prowadzone przez pracowników Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019

Czesław Miłosz mawiał: „(…) polszczyzna jest zobowiązaniem, a dla niektórych pasją”. Dla językoznawców z Uniwersytetu Łódzkiego to zdecydowanie więcej niż pasja. 27 lutego na Wydziale Filologicznym UŁ będziemy świętować Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Wydarzenie uświetni gość specjalny – Artur Andrus. Na uczestników czekają wyjątkowe warsztaty m.in.: „Szumy, świsty i szelesty”, „Sztuka przemawiania” czy „Rokokowy drobiazg literacki”.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce chcą upamiętnić ten dzień – propagować dbałość o poprawność polszczyzny, kształtować świadomość językową Polaków oraz promować czytelnictwo literatury polskiej.

Gościem specjalnym tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego na UŁ będzie Artur Andrus — laureat tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”, artysta niezwykle wszechstronny: dziennikarz, poeta, autor tekstów piosenek, artysta kabaretowy, konferansjer, komentator „Szkła kontaktowego”, do listopada 2017 r. redaktor nadawanej w radiowej Trójce „Powtórki z rozrywki”.

Studenci oraz wykładowcy Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii przygotują z tej okazji stanowiska z grami i zabawami oraz przeprowadzą serię warsztatów dla wybranych szkół z Łodzi i województwa łódzkiego.

Koło Naukowe Językoznawców UŁ działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego przygotowało dla licealistów grę planszową „Uwolnij swoją kreatywność!”, a także stoisko z ćwiczeniami sprawdzającymi znajomość ortografii, frazeologii i cytatów z tekstów kultury.

O języku w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego na antenie TVP 3 Łódź opowiadały prof. Magdalena Pietrzak i dr Katarzyna Burska (początek od 21:20).

„Łodzią po Regionie”, 21 lutego 2019: https://lodz.tvp.pl/41421330/21022019-cz-2

Wyniki dyktanda mikołajkowego

10 stycznia 2019 r. odbyło się rozdanie nagród dla laureatów dyktanda mikołajkowego. Wśród wyróżnionych w V edycji zmagań ortograficznych przygotowanych przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ i koło naukowe „wKoło Języka” znaleźli się:

1) w grupie studentów

I miejsce Aleksandra Jurkiewicz (filologia polska)
II miejsce Konrad Kusiak (prawo)
III miejsce Rafał Grabski (filologia polska)
wyróżnienia:
Paulina Jatczak (filologia polska)
Daniel Lesiak (prawo)
Anna Woziwoda (filologia polska)
Wojciech Woźniak (lingwistyka dla biznesu)

2) w grupie pracowników

I miejsce mgr Bartosz Burski (Wydział Filologiczny UŁ, Dział ds. Obsługi Administracyjno-Informatycznej)
wyróżnienia:
dr Olga Drynia (Wydział Zarządzania UŁ, Dział Administracji i Komunikacji)
prof. Dorota Samborska-Kukuć (Wydział Filologiczny UŁ, Instytut Filologii Polskiej i Logopedii)

3) w grupie osób niezwiązanych z UŁ

I miejsce Tomasz Malarz
II miejsce Arkadiusz Kleniewski
III miejsce ex aequo
Magdalena Oczek
Mirosława Sofińska
wyróżnienie Sylwia Madalińska

Nagrody dla najlepszych wręczyła Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii prof. UŁ dr hab. Danuta Kowalska. Laureaci wysłuchali też prelekcji prof. UŁ dr hab. Magdaleny Pietrzak nt. magii językowej dawniej i dziś.

 

Dyktando mikołajkowe

Ponad 100 osób przyszło 6 grudnia do auli A3 na Wydziale Filologicznym, by wziąć udział w V edycji dyktanda mikołajkowego. Tekst przygotowany przez członków i opiekunów Koła Naukowego Językoznawców działającego przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego UŁ i Koła Naukowego „wKoło Języka” działającego przy Zakładzie Historii Języka Polskiego UŁ wprowadził wszystkich zgromadzonych w świąteczny klimat, ponieważ dotyczył zwyczajów bożonarodzeniowych dawniej i dziś. Tegoroczne dyktando odczytała dziennikarka TVP3 Łódź Magdalena Michalak. Rozdanie nagród odbędzie się 10 stycznia.

Patroni medialni wydarzenia: TVP3 Łódź, Młodzi w Łodzi, Radio Łódź, TuŁódź, Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej.

Zapraszamy do odsłuchania tekstu:

https://www.facebook.com/filolog.ul/videos/517027618781665/

Więcej zdjęć: galeria UŁ i dyktando mikołajkowe 2018

O dyktandzie w mediach: TVP Łódź

Książka Negacja w języku, tekście, dyskursie już w księgarniach!

Miło nam poinformować, że w ostatnich dniach nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się monografia naukowa Negacja w języku, tekście, dyskursie, pod red. Ewy Szkudlarek-Śmiechowicz i Bartłomieja Cieśli. W książce znalazły się artykuły językoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, prawników, filozofów i logików, którzy wykorzystując rozmaite metodologie, typowe dla reprezentowanych przez siebie dziedzin, opisują tytułowy problem z różnych perspektyw badawczych. W tomie umieszczono teksty teoretyczne – odnoszące się do istoty negacji, i artykuły analityczne – prezentujące jej zróżnicowane realizacje. Autorzy proponują zarówno ujęcie systemowe negacji: syntaktyczne i semantyczne, jak i komunikacyjne: pragmatyczne, tekstowe i dyskursowe. Publikację podzielono na cztery części: 1. Negacja – zagadnienia ogólne; 2. Negacja w języku; 3. Negacja w tekście; 4. Negacja w dyskursie.

Wykład prof. Marty Wójcickiej

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego zaprasza na wykład prof. UMCS dr hab. Marty Wójcickiej pt. Językoznawca w zakamarkach pamięci (zbiorowej), który odbędzie się 29 października (poniedziałek) o godz. 17.00 w s. 0.01. Po prelekcji przewidziana dyskusja.

Strasznie lubię cię, piosenko. Szkice o tekstach Wojciecha Młynarskiego

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszą książką, w której nie zabrakło artykułów pracowników Zakładu Współczesnego Języka Polskiego. „Strasznie lubię cię, piosenko”. Szkice o tekstach Wojciecha Młynarskiego pod redakcją Katarzyny Burskiej i Elwiry Olejniczak to pierwsza tak obszerna monografia poświęcona w całości twórczości jednego z największych poetów polskiej piosenki. Analizy tekstów Wojciecha Młynarskiego podjęli się językoznawcy, literaturoznawcy i kulturoznawcy. Wśród opracowań przeważają studia naukowe, ale nie zabrakło też artykułów o charakterze popularnym.

Dorobek poety znanego z trafnych komentarzy na temat otaczającej go rzeczywistości został zaprezentowany z różnych punktów widzenia. Przyjrzano się nie tylko słowom, gatunkom i zabiegom językowym, jakie wykorzystywał wybitny twórca, lecz także znaczeniom ukrytym w jego tekstach. Czytelnicy dowiedzą się m.in.: jaki obraz Polaków wyłania się z twórczości Młynarskiego, czym jest dla niego szczęście, jak przedstawiał on kobiety, co można wyczytać z tytułów jego utworów, dlaczego autor Róbmy swoje zasłużył na miano mistrza mowy polskiej i co łączyło go z Okudżawą.

Tom dedykowany jest Pani Profesor Barbarze Kudrze.

Drodzy Studenci,

przypominamy, że aktualne terminy konsultacji w letniej sesji egzaminacyjnej można znaleźć na naszej stronie „Konsultacje„!

Pracownicy Zakładu Współczesnego Języka Polskiego


Konferencja „Kreatywność językowa w komunikacji internetowej”

Ponad 50 referatów zaprezentowano w ciągu dwóch dni obrad podczas organizowanej przez Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „Kreatywność językowa w komunikacji internetowej”.

Konferencja odbyła się w dn. 20–21 marca 2018 r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego (Łódź, ul. Pomorska 171/173).

Program

Więcej zdjęć: zdjęcia z konferencji

Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego

Ponad 600 licealistów z 23 szkół ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego odwiedziło budynek Wydziału Filologicznego 9 marca, by wziąć udział w Dniu Otwartym. Na stoisku filologii polskiej dyżur pełnili m.in. członkowie Koła Naukowego Językoznawców UŁ, którzy udzielali maturzystom odpowiedzi na pytania dotyczące studiowania na naszym kierunku. Ponadto goście mogli wziąć udział w grach i zabawach językowych, a także warsztatach. Wśród licznych propozycji znalazły się też zajęcia prowadzone przez pracowników Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii.

Dwie nowe książki o kreatywności już w księgarniach

Miło nam poinformować, że ukazały się dwie nowe książki poświęcone kreatywności językowej, których współredaktorami są pracownicy naszego Zakładu: „Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej” pod redakcją Katarzyny Burskiej i Rafała Zarębskiego oraz „Kreatywność językowa w literaturze i mediach” pod redakcją Bartłomieja Cieśli i Magdaleny Pietrzak.

Publikacja jest kontynuacją rozważań podjętych w dwóch poprzednich książkach z cyklu poświęconego oryginalności słownej: Kreatywność językowa w komunikowaniu (się) i Kreatywność językowa w przestrzeni medialnej.

Poszczególne zagadnienia przedstawione przez badaczy zostały zgrupowane w pięciu częściach, z których każda ściśle wiąże się z kreatywnością na płaszczyźnie językowej, ale dotyczy nieco innych jej aspektów (kreatywność stricte językowa, kreatywność językowa a odmiany języka, kreatywność językowa w przestrzeni publicznej: politycznej, medialnej, miejskiej). Autorzy, wyczuleni na nowe zjawiska językowe, prezentują aktualny materiał badawczy. Interesują się przede wszystkim niestandardowym użyciem języka, które traktują nie jako odstępstwo od normy, lecz przejaw twórczego myślenia.

Niniejszy tom jest kontynuacją rozważań podjętych w poprzednich książkach z cyklu poświęconego oryginalności słownej, takich jak: Kreatywność językowa w komunikowaniu (się) i Kreatywność językowa w przestrzeni medialnej oraz Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej.

Poszczególne zagadnienia prezentowane przez badaczy zostały podzielone na dwie części – dotyczące kreatywności w mediach oraz w literaturze. Oprócz prasy i radia autorów szczególnie interesuje przestrzeń Internetu . Czytelnicy znajdą w publikacji m.in. takie zagadnienia, jak: kreatywność copywriterów i użytkowników portali społecznościowych, forma i funkcja memów internetowych, neologizmy i metafory w wypowiedziach dziennikarzy, wyrazy potoczne i ekspresywne w pismach młodzieżowych. Ponadto w części dotyczącej literatury autorzy analizują nowe gatunki i utwory.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego i spotkanie z Michałem Rusinkiem

21 lutego na Wydziale Filologicznym zorganizowano obchody  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce upamiętnił ten dzień organizacją na terenie gmachu Wydziału Filologicznego (ul. Pomorska 171/173) wydarzenia, którego celem było propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz promowanie czytelnictwa literatury polskiej. Przeprowadzono warsztaty dla uczniów łódzkich szkół współpracujących z Wydziałem Filologicznym, quizy i konkursy dla wszystkich zainteresowanych, którzy odwiedzili nasz gmach.

Gościem specjalnym wydziałowych obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego był Michał Rusinek – wykładowca uniwersytecki, popularyzator wiedzy o języku, autor książek dla dzieci, m.in. Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci, Łódź 2013; Jak przekręcać i przeklinać. Poradnik dla dzieci, Kraków 2016), autor zbioru felietonów pt. Pypcie na języku, wieloletni sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Program MDJO

8.45 – 13.45: Warsztaty dla młodzieży licealnej (gmach Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; udział w warsztatach po uprzednim zgłoszeniu)

 • Co wiesz o frazeologii? (Koło Naukowe „wKoło Języka”)
 • Jak mówili uczestnicy bronowickiego wesela? O gwarze w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. (Dialektologiczne Koło Naukowe)
 • Szumy świsty i szelesty. Z dźwiękami dookoła świata. (Koło Naukowe Glottodydaktyków)
 • Tajniki kultury języka – jak poprawnie mówić po polsku. (Koło Naukowe Językoznawców)
 • Czym był oświeceniowy dykcjonarz? (Koło Naukowe Miłośników Oświecenia)
 • Gimnastyka buzi i języka – warsztaty dykcyjne. (Koło Naukowe Językoznawców)
 • Książka – jak to jest zrobione. (Koło Naukowe Edytorów)

9.00 – 14.30: prezentacja stanowisk studenckich kół naukowych działających w Instytucie Filologii Polskiej i Logopedii, konkursy i quizy z nagrodami. (parter gmachu Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; wstęp wolny)

15.00 – 17.00 spotkanie z Michałem Rusinkiem (aula A5, II piętro, gmach Wydziału Filologicznego, ul. Pomorska 171/173; wstęp wolny)

Odczyt podczas zebrania łódzkiego oddziału TMJP

Łódzki oddział Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego zaprasza wszystkich zainteresowanych na zebranie naukowe, które odbędzie się 15 lutego (czwartek) o godz. 15:00 w sali 1.17 na Wydziale Filologicznym UŁ. Podczas spotkania dr Agnieszka Klimas z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach wygłosi odczyt pt. Wieloznaczność a wielomotywacyjność, homonimia i polisemia antroponimiczna.

O godz. 16:00 odbędzie się walne zgromadzenie członków oddziału, podczas którego przeprowadzone zostaną wybory.

Egzamin poprawkowy z gramatyki opisowej

Egzamin poprawkowy z gramatyki opisowej języka polskiego prowadzony przez Panią Prof. B. Kudrę odbędzie się 15 lutego, w godz. 10:00-14.00.

Wyniki dyktanda mikołajkowego

9 stycznia 2018 r. odbyło się rozdanie nagród laureatom dyktanda mikołajkowego. Wśród wyróżnionych w IV edycji zmagań ortograficznych przygotowanych przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ i koło naukowe „wKoło Języka” znaleźli się:

1) w grupie studentów

I miejsce Konrad Kusiak

II miejsce Iwona Mazgaj

III miejsce Patrycja Jędrzejczak i Sara Wojtaszczyk

wyróżnienie Krystian Słomiński

2) w grupie pracowników

wyróżnienie dr Tomasz Ososiński

3) w grupie osób niezwiązanych z UŁ

I miejsce Barbara Dulińska

II miejsce Arkadiusz Kleniewski

III miejsce Betty Ibata

wyróżnienia Sylwia Madalińska i Katarzyna Sadowska

Nagrody dla najlepszych wręczyła Pani Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii prof. UŁ dr hab. Danuta Kowalska. Laureaci wzięli też udział w spotkaniu z prof. UŁ dr hab. Ewą Szkudlarek-Śmiechowicz poświęconym agresji językowej w komunikowaniu publicznym.

O agresji językowej w komunikowaniu publicznym

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na spotkanie z prof. UŁ dr hab. Ewą Szkudlarek-Śmiechowicz poświęcone agresji językowej w komunikowaniu publicznym. Spotkanie odbędzie się 9 stycznia 2018 r. o godz. 15 w s. 2.05 . Poprzedzone zostanie wręczeniem nagród dla laureatów dyktanda mikołajkowego.

Konferencja „Kreatywność językowa w komunikacji internetowej”

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego Uniwersytetu Łódzkiego z wielką przyjemnością zaprasza do udziału w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej pt. Kreatywność językowa w komunikacji internetowej, która odbędzie się w dniach 20–21 marca 2018 r. na Wydziale Filologicznym UŁ (Łódź, ul. Pomorska 171/173).

Internet to medium niezwykle zróżnicowane pod względem komunikacyjnym, będące nośnikiem stylów, treści i form przekazu wkomponowanych w rozmaitą przestrzeń dyskursywną. Dotychczasowe badania nad językiem w sieci miały charakter wielopłaszczyznowy. Wyzyskując bogate instrumentarium takich dziedzin, jak: komunikologia, stylistyka czy genologia, dokonano obserwacji, że internet to swoiste hipermedium – kompilacja tradycyjnych i zupełnie nowych sposobów komunikowania.

Dyskusję nad językiem w internecie chcielibyśmy osadzić w jednym, lecz bogatym poznawczo kontekście, jakim jest kreatywność językowa — w jej wymiarze leksykalnym, składniowym, tekstologicznym i graficznym. Temat wydaje nam się ważny nie tylko ze względu na proponowany aspekt opisu, lecz także charakter komunikacji internetowej, z definicji — ulotnej i fragmentarycznej, będącej zbiorem interesujących, ale okazjonalnych form przekazu.

Planowane spotkanie stanowić będzie kontynuację dyskusji na temat oryginalności słownej podjętych na Uniwersytecie Łódzkim w ramach dwóch konferencji: „Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)” (w maju 2014 roku) oraz „Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej” (w kwietniu 2016 roku).

Chcielibyśmy, aby tematyka referatów koncentrowała się wokół następujących zagadnień:

 • funkcje kreatywności językowej w internecie;
 • kreatywność językowa a typ komunikacji internetowej (konwersacyjny,
  korespondencyjny, hipertekstowy);
 • kreatywność językowa a leksyka internetowa;
 • kreatywność językowa a gatunki internetowe;
 • portal społecznościowy jako narzędzie współczesnej komunikacji;
 • marketing, reklama i PR w internecie;
 • onomastyka internetowa;
 • relacja między tekstem a obrazem w internecie.

Dopuszczamy możliwość rozszerzenia dyskusji o zagadnienia zaproponowane przez uczestników. Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa i przesłanie formularza zgłoszeniowego do 30 stycznia 2018 roku na adres e-mailowy: knj.lodz@gmail.com.
Opłata konferencyjna wynosi 150 zł. Obejmuje koszt materiałów konferencyjnych, przerw kawowych oraz publikacji o charakterze monograficznym. Wygłoszone referaty zostaną wydane po otrzymaniu pozytywnych recenzji.

Komitet naukowy
dr Katarzyna Burska
dr Bartłomiej Cieśla 

Sekretarze konferencji

mgr Magdalena Nowakowska

Martyna Rzeźnik


Dyktando mikołajkowe za nami!

Blisko 100 osób wzięło udział w dyktandzie mikołajkowym organizowanym 6 grudnia 2017 r. przez Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego i Koło Naukowe „wKoło Języka” działające przy Zakładzie Historii Języka Polskiego. Wśród uczestników znalazły się osoby w przedziale wiekowym od 13 do 75 lat. Największą grupę stanowili studenci. Tekst odczytał rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego Paweł Śpiechowicz.

Motywem przewodnim tegorocznych potyczek ortograficznych był spacer po Łodzi. Wyniki dyktanda poznamy na początku stycznia, rozdanie nagród odbędzie się 9 stycznia.

Sponsorami nagród IV edycji dyktanda są: portal Młodzi w Łodzi, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego, Teatr Logos, Coffee Point, bar O To Chodzi.

Patroni medialni: TVP 3 Łódź, Młodzi w Łodzi, Radio Łódź.

O dyktandzie w mediach: Radio Łódź

Zapraszamy do obejrzenia galerii: dyktando mikołajkowe 2017 oraz galeria UŁ

Dyktando mikołajkowe

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Zakładzie Współczesnego Języka Polskiego oraz Koło Naukowe „wKoło Języka” działające przy Zakładzie Historii Języka Polskiego serdecznie zapraszają na dyktando mikołajkowe.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na Wydział Filologiczny UŁ 6 grudnia 2017 r. Dyktando mikołajkowe rozpocznie się o godz. 15:15 w auli A3 przy ul. Pomorskiej 171/173. Treść dyktanda odczyta rzecznik prasowy UŁ Paweł Śpiechowicz.

Dla osób, które najlepiej poradzą sobie z zawiłościami polskiej ortografii, przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Łódź, Radio Łódź, Młodzi w Łodzi.

 

LXXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego

18 i 19 września 2017 roku na Wydziale Filologicznym UŁ odbył się jubileuszowy LXXV zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Temat przewodni tegorocznej konferencji koncentrował się wokół źródeł w badaniach językoznawczych. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu prelegentów i słuchaczy.

Organizatorami zjazdu były Katedra Historii Języka Polskiego UŁ, Katedra Współczesnego Języka Polskiego UŁ, Zakład Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego UŁ, Polska Akademia Nauk oraz Polskie Towarzystwo Językoznawcze. Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska, TVP3 Łódź i Radio Łódź.

W trakcie zjazdu wybrano nowe władze PTJ, nie zabrakło w nich przedstawicieli łódzkiego środowiska nauki. Przewodniczącym Towarzystwa został prof. zw. dr hab. Piotr Stalmaszczyk, kierownik Zakładu Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego w Instytucie Anglistyki UŁ. Do zarządu PTJ wybrano również prof. UŁ dr. hab. Rafała Zarębskiego z Katedry Historii Języka Polskiego UŁ.

Program PTJ

Konferencja „Negacja w języku, tekście, dyskursie” już za nami!

W dniach 16 i 17 maja 2017 roku na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się konferencja naukowa pod tytułem Negacja w języku, tekście, dyskursie, której organizatorem była nasza katedra. Przedmiotem refleksji i naukowych dyskusji stała się negacja w ujęciu zarówno systemowym: syntaktycznym i semantycznym, jak i komunikacyjnym: pragmatycznym, tekstowym, dyskursowo-społecznym, a także filozoficznym, retorycznym i kulturowym. Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu uczestników, wśród których znaleźli się, oprócz pracowników Uniwersytetu łódzkiego, naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Śląskiego.

Wszystkich zebranych przywitała dr hab. prof. UŁ Barbara Kudra – kierownik Katedry Współczesnego Języka Polskiego. Konferencję oficjalnie otworzyła prof. nadzw. dr hab. Irena Jaros, która w imieniu władz dziekańskich przywitała wszystkich uczestników naukowego spotkania, zaznaczając, że negacja odgrywa ważną rolę w sferze zarówno dyskursywno-społecznej, jak i kulturowej, i może stać się motorem wielu zmian. W tym kontekście życzyła konstruktywnej dyskusji. I taka była!

W obradach plenarnych wzięli udział: prof. zw. dra hab. Jarosław Płuciennik, prof. dr hab. Barbara Bogołębska, dr hab. prof. UG Alicja Pstyga, dr hab. prof. UŁ Dorota Samborska-Kukuć, dr hab. prof. UMCS Marta Wójcicka. Obrady w sekcjach zgromadziły 21 referentów.

Wszystkim referentom i dyskutantom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i udział w naszej konferencji!

Szczegółowe sprawozdanie z konferencji dostępne jest tutaj.


Konferencja „Negacja w języku, tekście, dyskursie” już wkrótce!

Szanowni Państwo, miło jest nam zaprosić wszystkich zainteresowanych na konferencję organizowaną przez Katedrę Współczesnego Języka Polskiego UŁ. Odbędzie się ona w dniach 16-17 maja 2017 r. w budynku Wydziału Filologicznego UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173.

Program Konferencji „Negacja w języku, tekście, dyskursie” znajduje się tutaj…


O roli języka w zawodzie aktora – spotkanie z Ireneuszem Czopem

Słowo jest jedną z najważniejszych wartości dla aktora. Służy do budowania roli i przekazywania emocji widzom. Warto zatem porozmawiać o tym, jaką funkcję pełni język w zawodzie aktora. Czy można zostać aktorem, nie znając zasad poprawności językowej? Czy aktor powinien mieć szacunek do języka także w prywatnym życiu, czy wystarczy, że opanuje tekst zapisany w scenariuszu, a na co dzień może włanczać i opowiadać, że tam coś pisze?

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego 11 maja 2017 r. zorganizowało spotkanie z łódzkim aktorem teatralnym i filmowym Ireneuszem Czopem. Wydarzenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem – aula Rady Wydziału wypełniła się do ostatniego miejsca. Z aktorem, znanym z filmu Pokłosie czy serialu Komisarz Alex, a obecnie także z występów na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, rozmawialiśmy nie tylko o roli języka, lecz także o tym, jak porozumiewają się między sobą aktorzy. Spotkanie prowadziła przewodnicząca KNJ Martyna Rzeźnik. Relacja fotograficzna z wydarzenia: Język w zawodzie aktora

Spotkanie nt. komunikacji damsko-męskiej

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w dyskusji nad komunikacją damsko-męską.

Analiza materiałów oraz relacje z doświadczeń mają stać się przyczynkiem do próby obalenia lub potwierdzenia stereotypów związanych z komunikacją międzypłciową. Czy rzeczywiście język kobiet i mężczyzn aż tak bardzo różni się od siebie? Jakie cechy komunikacyjne przejawiają panie, a jakie panowie? W jaki sposób można zapobiec damsko-męskim nieporozumieniom? Te i inne kwestie staną się tematem przewodnim otwartego spotkania Koła Naukowego Językoznawców, które odbędzie się 25 kwietnia 2017 (wtorek) o godz. 17 w sali 1.19.

Porozmawiajmy o nazwach firm – spotkanie z dr Izabelą Różycką

Koło Naukowe Językoznawców UŁ działające przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego 6 kwietnia 2017 r. zorganizowało spotkanie z dr Izabelą Różycką poświęcone nazwom firm. Uczestnicy poznali odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Do jakiej kategorii onomastycznej zaliczyć nazwy firmowe? Jakie są wyznaczniki dobrej nazwy? Jaka jest motywacja wybranych nazw obecnych w przestrzeni publicznej? Jakie tendencje obowiązywały dawniej, a jakie dziś? Czy warto w nazwie umieszczać nawiązania do właściciela firmy? Ponadto zbadaliśmy wybrane nazwy pod kątem ich (nie)fortunności, a także przyglądaliśmy się kreatywnym zabiegom. Nie zabrakło licznych przykładów, których analiza szczególnie zainteresowała zgromadzonych, np. bary Morzygłodek i Burczybrzuszek, zakład pogrzebowy Game Over, sklep z ubrankami do chrztu Abracadabra, salon urody Mocca Beauty Bar, food trucki Kiełba w Gębę i Carmnik, antykwariat Book się rodzi, pub Chmieloteka, sklep Słoń Torbalski czy usługi asenizacyjne Szajs Rakieta. Spotkanie prowadziła przewodnicząca KNJ Martyna Rzeźnik.

Dzień Otwarty Wydziału Filologicznego

10 marca 2017 r. ponad 600 licealistów z województwa łódzkiego odwiedziło budynek Wydziału Filologicznego, by wziąć udział w Dniu Otwartym. Warsztaty dla czterech grup maturzystów z Kutna i Łodzi przygotowali także członkowie Koła Naukowego Językoznawców UŁ. Panie Martyna Rzeźnik i Klaudia Chalczyńska opracowały zadania służące rozwijaniu kreatywności językowej. Uczestnicy warsztatów mieli okazję m.in. sprawdzić swoją znajomość frazeologii podczas układania komunikatów reklamowych. Ćwiczenia uzupełnione były prezentacją przykładów kreatywnego wykorzystania gier językowych w przestrzeni publicznej. Na stoisku filologii polskiej licealiści mogli także zapoznać się z ofertą naszego kierunku.

Spotkanie KNJ

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych studentów i doktorantów na pierwsze w tym semestrze spotkanie Koła Naukowego Językoznawców UŁ, które odbędzie się 7 marca (wtorek) o godz. 18:30 w sali 3.80.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Instytutem Filologii Polskiej UŁ

21 lutego studenci i pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UŁ po raz kolejny świętowali obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W holu gmachu Wydziału Filologicznego przy stoiskach kół studenckich prezentowano materiały edukacyjne (zdjęcia, plansze, książki) oraz przeprowadzano konkursy i quizy z wiedzy o języku polskim i literaturze polskiej. Najlepsi mogli liczyć na nagrody ufundowane m.im. przez Centrum Promocji UŁ. We wspólnym świętowaniu wzięli udział nie tylko studenci Wydziału Filologicznego, lecz także uczniowie łódzkich szkół. Przedstawiciele Koła Naukowego Językoznawców UŁ przygotowali zadania pobudzające kreatywność, a także sprawdzające znajomość frazeologii i nawiązań intertekstualnych.

Zwieńczeniem obchodów MDJO była dyskusja panelowa pt. Dokąd zmierzasz, polszczyzno? z udziałem przedstawicieli czterech katedr językoznawczych Instytutu Filologii Polskiej: dr. hab. Rafała Zarębskiego (Katedra Historii Języka Polskiego), dr hab. Edyty Pałuszyńskiej (Katedra Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej), dr hab. Katarzyny Sicińskiej (Katedra Dialektologii Polskiej i Logopedii), dr Izabeli Różyckiej (Katedra Współczesnego Języka Polskiego). Słuchacze panelu prowadzonego przez mgr Agatę Kupracz i mgr. Rafała Maćkowiaka dowiedzieli się m.in. czy zapożyczenia z języka angielskiego mogą być zagrożeniem dla polszczyzny, co sprawia trudności cudzoziemcom podczas przyswajania naszego języka, które nazwiska trzeba odmieniać, czy współcześnie działa tabu językowe, jak walczyć z mową nienawiści, czy tworzyć polskie odpowiedniki dla wyrazu hejt, dlaczego warto pielęgnować gwary i jak wykorzystywać internet do promowania poprawności językowej

.

Szczegółowy program wydarzenia

Koło Naukowe JęzykoznawcówJak rozbudzić swoją kreatywność? – gry i zabawy językowe

Autorzy tekstów pojawiających się w przestrzeni publicznej prześcigają się w pomysłach, by ich wytwór był jak najbardziej interesujący dla odbiorcy i przyciągający uwagę. Postaramy się odkryć, jakie zabiegi wykorzystują, oraz obudzić własną kreatywność, wymyślając samodzielnie np. hasła reklamowe, szukając odwołań do tytułów książek, filmów i piosenek, redagując krótkie teksty według określonego wzorca stylizacyjnego czy tworząc niebanalne rozwinięcia znanych utworów wierszowanych.

Koło Naukowe „wKoło Języka”Przeszłość w języku zaklęta

Przygotowaliśmy wiele zabaw językowych, krótki quiz dotyczący historii języka polskiego, a także ciekawostki o dziejach polszczyzny, dawnych nazwach oraz wyrazach, które dziś są już zapomniane.

Koło Sympatyków Dydaktyki PolonistycznejQuiz o literaturze polskiej z nagrodami

Sprawdź, ile pamiętasz! Podejmiesz wyzwanie? Przygotuj się na pytania:  W jakiej epoce powstał? Kim był? Co robił? Skąd pochodzi cytat? – quiz startuje o godzinie 10:15.

Dialektologiczne Koło Naukowe Twoja mowa Cię zdradza – badanie indywidualnych i regionalnych cech wymowy

Osoby zainteresowane będą miały możliwość wykonania krótkiego testu sprawdzającego ich indywidualne i regionalne cechy wymowy. Posługując się na co dzień polszczyzną, zazwyczaj nie uświadamiamy sobie niektórych cech naszej wymowy, a tymczasem są one niezwykle interesujące, ponieważ mogą wskazywać na to, z którego regionu Polski pochodzimy. Nasza propozycja obejmuje także ekspozycję materiałów z zakresu języka i kultury różnych regionów Polski, a ponadto quiz dialektologiczny, zawierający pytania z zakresu leksyki, frazeologii oraz kultury regionalnej.

Koło Naukowe Miłośników Oświecenia – Wybitni przedstawiciele oświecenia jako rzecznicy pięknej polszczyzny i mistrzowie stylu

W programie spotkania ze znanymi pisarzami, uczonymi i reformatorami epoki rozumu.

Koło Naukowe GlottodydaktykówGlottodydaktyka – jak motywować i uczyć

Zaprezentujemy najnowsze metody i podręczniki do nauczania języka polskiego jako obcego. Ponadto proponujemy quiz zawierający najczęstsze błędy popełniane przez cudzoziemców.

Koło Naukowe EdytorówMiniwarsztaty typograficzne

Uczestnicy wezmą udział w trzech quizach skupionych wokół zagadnienia typografii. Będzie to dopasowywanie fontów, układanki słowotwórcze, projektowanie typograficzne w przestrzeni.

W auli A5 w godz. 15.00–17.00 odbędzie się dyskusja panelowa na temat: Język polski dawniej i dziś. Dokąd zmierzasz, polszczyzno? z udziałem kadry profesorskiej czterech katedr językoznawczych Instytutu Filologii Polskiej: dr. hab. Rafała Zarębskiego (Katedra Historii Języka Polskiego), dr hab. Edyty Pałuszyńskiej (Katedra Lingwistyki Stasowanej i Kulturowej), dr hab. Katarzyny Sicińskiej (Katedra Dialektologii Polskiej i Logopedii), dr Izabeli Różyckiej (Katedra Współczesnego Języka Polskiego). Panel poprowadzą mgr Agata Kupracz i mgr Rafał Maćkowiak. W programie przewidziano pytania od słuchaczy.

Patronat nad wydarzeniem objęły Dziekan Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Joanna Jabłkowska i Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej dr hab. Danuta Kowalska.

Podręcznik o kreatywności w reklamie

„Kreatywność językowa w reklamie. Podręcznik nie tylko dla specjalistów” to najnowsza książka autorstwa pracowników naszej Katedry: prof. UŁ dr hab. Barbary Kudry, dr hab. Katarzyny Jachimowskiej, dr Katarzyny Burskiej i dr. Bartłomieja Cieśli.

Autorzy w syntetyczny sposób prezentują techniki językowe wykorzystywane w reklamie w celu osiągnięcia lepszego efektu sprzedażowego. Przy każdej omawianej technice Czytelnik znajdzie liczne przykłady twórczego wykorzystania środków językowych, w tym również przykłady wizualne. Po kolejnych rozdziałach umieszczono zestawy ćwiczeń służące kształtowaniu umiejętności twórczego stosowania języka w reklamie.

Podręcznik zawierający bogaty materiał ilustracyjny oraz niebanalne, rozwijające ćwiczenia z pewnością będzie przydatny w pracy ze studentami kierunków humanistycznych (językoznawstwa, dziennikarstwa, komunikacji społecznej, kulturoznawstwa) oraz marketingu i zarządzania. Zainteresuje też praktyków związanych ze światem reklamy: copywriterów, pracowników firm reklamowych i wszystkich zajmujących się kreatywnym tworzeniem reklam oraz przemysłem z tym związanym.

Wyniki dyktanda mikołajkowego

19 stycznia 2017 r. odbyło się rozdanie nagród laureatom dyktanda mikołajkowego. Wśród wyróżnionych w III edycji zmagań ortograficznych przygotowanych przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ i koło naukowe „wKoło Języka” znaleźli się:

w grupie studentów:

I miejsce Jakub Szymański (filologia hiszpańska)

II miejsce Wojciech Woźniak (lingwistyka dla biznesu)

III miejsce Karolina Zgrzebnicka (dziennikarstwo z językiem i kulturą francuską)

w grupie pracowników UŁ:

dr Maria Judyta Woźniak (filologia hiszpańska)

w grupie osób niezwiązanych z UŁ:

I miejsce Jan Chwalewski

II miejsce Iwona Lewandowicz

III miejsce Sylwia Madalińska

Serdecznie gratulujemy!

Zaproszenie na LXXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego

Katedra Historii Języka Polskiego UŁ, Katedra Współczesnego Języka Polskiego UŁ, Zakład Językoznawstwa Angielskiego i Ogólnego UŁ oraz Polskie Towarzystwo Językoznawcze zapraszają na organizowany w Łodzi w dniach 18-19 września 2017 LXXV Zjazd Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.

Proponowana przez nas problematyka zjazdu to: Źródła w badaniach językoznawczych.

Przedmiotem LXXV Zjazdu Polskiego Towarzystwa Językoznawczego będą rozważania nad jednym z ważniejszych dylematów językoznawstwa, który dotyczy rangi źródeł badawczych. Wartość analiz lingwistycznych w dużym stopniu uwarunkowana jest ilością i jakością bazy materiałowej, na której prowadzi się badania. Podstawę materiałową badań stanowią szeroko pojęte teksty dawne i współczesne – zarówno pisane, np. zabytki piśmiennictwa, dzieła literackie, prasa, słowniki itp., jak i mówione oficjalne i nieoficjalne utrwalone dźwiękowo lub wizualnie w zależności od typu badań, np. teksty rozmów codziennych, programów radiowych i telewizyjnych, filmów itp. Osiągnięcia elektroniki otworzyły nowe możliwości w zgłębianiu tajemnic języków naturalnych, warto zatem przedyskutować także sposoby tworzenia korpusów i wyszukiwarek oraz możliwości ich wykorzystania, zarówno tych, które obejmują współczesne języki, jak i ich przeszłość. Jednak nowe technologie nie spełniają wszystkich oczekiwań lingwistów. Dla niektórych badań przydatniejsze jest odsłuchiwanie nosicieli języka, ankietowanie, w studiach historycznojęzykowych szuka się nieraz dróg pośrednich. Nie są to oczywiście wszystkie „źródła” badań lingwistycznych. Tematyka LXXV Zjazdu PTJ daje szansę na zaprezentowanie problemów związanych z gromadzeniem bazy materiałowej i oceną jej przydatności, na pokazanie zalet i zagrożeń przy korzystaniu z niej, daje też okazję do pokazania własnych sposobów odsłaniania nieznanych faktów przy ułamkowych danych językowych.

Zależy nam na poszukiwaniu odpowiedzi na następujące pytania:
Czy badania tekstu mogą się obyć bez odwoływania się do innych źródeł?
Czy wykorzystywanie wyłącznie jednego źródła jako podstawy może przynieść miarodajne rezultaty?
Czy i jak dopełniać/ weryfikować/ podważać rezultaty badań opartych na jednym źródle?
Czy źródła mogą podlegać hierarchizacji?
Jaką rolę w badaniach lingwistycznych odgrywają nowe technologie (np. słowniki elektroniczne, korpusy tekstów, programy komputerowe itp.)?

Interesować nas zatem będzie rodzaj/typ źródeł stanowiących podstawę materiałową badań i stopień ich wykorzystywania przez badaczy różnych języków. Sądzimy, że tak sproblematyzowana tematyka pozwoli nie tylko zgromadzić badaczy z różnych ośrodków naukowych i akademickich, specjalistów w zakresie językoznawczych badań diachronicznych i synchronicznych, zwolenników różnych typów źródeł, ale także zaowocuje ciekawymi spostrzeżeniami i wartościowymi rozstrzygnięciami.

Poza obradami plenarnymi oraz obradami w sekcjach planujemy także sesję plakatowo-multimedialną, w trakcie której będzie można zaprezentować badania indywidualne, a także zespołowe, realizowane w różnych ośrodkach naukowych. Zgłoszenia wystąpień wraz ze streszczeniami (przygotowanymi według załączonego
wzoru) prosimy przesyłać do
15 lutego 2017 roku na adres mailowy: poltowjez@gmail.com
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru zgłoszonych referatów i prezentacji w ramach sesji plakatowej, których streszczenia zostaną skierowane do recenzji.

Do 30 kwietnia 2017 roku ogłoszona zostanie lista przyjętych wystąpień oraz wstępny program LXXV Zjazdu PTJ. Jednocześnie informujemy, że językiem obrad jest język polski, ale teksty nadsyłane do druku w „Biuletynie PTJ” (czasopismo ma 13 punktów na liście B) mogą być również w językach obcych.

Pełna opłata konferencyjna dla osób niebędących członkami PTJ wynosi 300 zł, dla członków PTJ i doktorantów – 150 zł. Członkowie honorowi są zwolnieni z opłaty. Dalsze szczegółowe informacje zostaną umieszczone na stronach internetowych:
http://www.ptj.civ.pl oraz udostępnione na Facebooku: https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoJezykoznawcze

Szczegółowe informacje w załączonym dokumencie PDF: LXXV Zjazd – komunikat nr 1

Formularz zgłoszeniowy.

Zaproszenie na konferencję „Negacja w języku, tekście, dyskursie”

Katedra Współczesnego Języka Polskiego Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego zaprasza na interdyscyplinarną konferencję naukową pod tytułem „Negacja w języku, tekście, dyskursie”, która odbędzie się w dniach 16–17 maja 2017 roku w gmachu Wydziału Filologicznego UŁ.

Przedmiotem refleksji podczas planowanej konferencji naukowej chcemy uczynić zjawiska językowe związane z negacją. Proponujemy zarówno ujęcie systemowe: syntaktyczne i semantyczne, jak i komunikacyjne: pragmatyczne, tekstowe, dyskursowe. Negację traktujemy szeroko: jako składnik semantycznej struktury zdania, mający niekiedy wpływ na jego budowę formalną, za pomocą którego mówiący odrzuca wydany uprzednio lub domyślny sąd, ale także chcielibyśmy przyjrzeć się negacji rozumianej jako negowanie, odrzucenie tego, co było lub jest uznane za rzeczywiste, słuszne, właściwe, wartościowe, sprawiedliwe. A więc pozostając przy opisie negacji mającej wymiar składniowo-semantyczny, otwieramy jednocześnie pole do badań nad negacją w wymiarze dyskursowo-społecznym, a także filozoficznym, retorycznym i kulturowym.

Prosimy o przesłanie zgłoszeń udziału w konferencji do 1 marca 2017 roku albo w formie elektronicznej: negacja2017kwjp@gmail.com, albo listownie: Wydział Filologiczny UŁ, Katedra Współczesnego Języka Polskiego, ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź.

Opłata konferencyjna wynosi 400 zł i pokrywa wydanie tomu pokonferencyjnego, druk materiałów konferencyjnych, a także przerwy kawowe i uroczystą kolację w dniu 16 maja. Nie zawiera kosztów noclegu i wyżywienia.

Formularz zgłoszeniowy

Kierownictwo naukowe konferencji:

prof. UŁ dr hab. Barbara Kudra

prof. UŁ dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz

Sekretarze konferencji:

dr Bartłomiej Cieśla

dr Anna Sokół-Klein

Egzamin z gramatyki opisowej dla II roku filologii polskiej (st. licencjackie)

Informujemy, że w bieżącym roku akademickim egzamin z gramatyki opisowej współczesnego języka polskiego odbędzie się w dniach 30-31 stycznia 2017 r. (poniedziałek-wtorek).

Egzaminować będą:

  • prof. dr hab. Barbara Kudra (od godz. 10.00),

  • prof. dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz (od godz. 10.00),

  • dr hab. Katarzyna Jachimowska (od godz. 10.00),

 • dr hab. Beata Grochala-Woźniak (w godz. 9.00-12.30).Dyktando mikołajkowe

Ponad 100 osób wzięło udział w dyktandzie mikołajkowym organizowanym 6 grudnia przez Koło Naukowe Językoznawców działające przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego i Koło Naukowe „wKoło Języka” działające przy Katedrze Historii Języka Polskiego. Tekst odczytał aktor i wykładowca PWSFTviT Mirosław Henke.

Motywem przewodnim tegorocznych potyczek ortograficznych była podróż pociągiem, która kończyła się na stacji Łódź Fabryczna. W ten sposób nawiązano do długo oczekiwanego otwarcia nowego dworca, które zaplanowane jest na 11 grudnia.

Wyniki dyktanda poznamy na początku stycznia.

Sponsorami nagród są: Centrum Promocji UŁ, portal Młodzi w Łodzi, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Gazeta Wyborcza, Radio Żak, TVP3 Łódź, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Termy Uniejów, British Centre, Stowarzyszenie LifelongLearning, Teatr Pinokio.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pani Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Joanna Jabłkowska.

img_0874img_0868img_0938img_0881img_0921img_0900

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tego wydarzenia: dyktando mikołajkowe

O dyktandzie w mediach:

Dziennik Łódzki

TVP Łódź

Gazeta Wyborcza

Nasze Miasto

Tu Łódź

Uniwersytet Łódzki na fali:

„Kicz w języku i komunikacji” już w księgarniach!

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się monografia „Kicz w języku i komunikacji” pod redakcją pracowników naszej Katedry, prof. UŁ dr hab. Barbary Kudry i prof. UŁ dr hab. Ewy Szkudlarek-Śmiechowicz.okladka_kiczPrezentowany tom dotyczy trudnego do zdefiniowania, a zarazem coraz bardziej wszechobecnego zjawiska kiczu. Jeszcze w XIX wieku pojęcie to dotyczyło malarstwa, obecnie zostało rozszerzone na wszelkie sfery życia, stało się też zjawiskiem ponadstylowym, a nawet – jednym z kanałów komunikowania, który ukierunkowuje indywidualne i zbiorowe aksjologie, emocje, postawy i zachowania. Autorzy reprezentujący różne dziedziny naukowe, omawiając zagadnienie kiczu w języku, literaturze, sztuce i mediach, zadają pytanie, co jest dzisiaj jego istotą. Kicz w tych refleksjach to nie tylko „piękny efekt”, przesada, tandeta, „proste przeżycia duchowe”, to nie tylko popkultura, stereotypowość, szablonowość, seryjność, sentymentalizm itp., lecz także „terapia kompleksów” – indywidualnych i zbiorowych, niekiedy wręcz konieczna dla emocjonalnego zdrowia, samopoczucia i znalezienia równowagi w rozrelatywizowanej rzeczywistości. Kicz to realizacja tęsknoty za rzeczywistością taką, jaką chcielibyśmy, by była.

Dyktando mikołajkowe na Uniwersytecie Łódzkim

 W podróży do Łodzi Fabrycznej

plakat

Koło Naukowe Językoznawców działające przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego i Koło Naukowe „wKoło Języka” działające przy Katedrze Historii Języka Polskiego serdecznie zapraszają na dyktando mikołajkowe. W tym roku w dyktandzie mogą uczestniczyć wszyscy – do udziału zachęcamy nie tylko studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego, lecz także łodzian zainteresowanych poprawnością językową, miłośników łamigłówek ortograficznych i języka polskiego. Dyktando odbędzie się 6 grudnia o godzinie 17.00 w auli A3 Wydziału Filologicznego UŁ (ul. Pomorska 171/173), jego tekst odczyta aktor i wykładowca PWSFTviT Mirosław Henke.

To trzecia edycja dyktanda organizowanego przez filologów z UŁ. Dwa poprzednie wydarzenia spotkały się z dużym zainteresowaniem. Rok temu tekst odczytał wybitny polski komentator sportowy, dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Zimoch, w zmaganiach z ortografią wzięło udział ponad 100 osób, przeważającą większość stanowili studenci Uniwersytetu Łódzkiego, nie zabrakło pracowników UŁ, a także łodzian chcących sprawdzić swoją znajomość polskiej pisowni. Podczas pierwszego dyktanda lektorem był rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak, którego głos znany jest wszystkim z łódzkich tramwajów. W naszym przedsięwzięciu wzięło wtedy udział ponad 60 osób.

Tegoroczne dyktando będzie dla uczestników pełną ortograficznych wybojów podróżą, która zakończy się na stacji Łódź Fabryczna. W ten sposób chcemy nawiązać do oficjalnego, długo oczekiwanego otwarcia nowego dworca, które zaplanowane jest na 11 grudnia.

Wspierają nas: Biuro Prasowe UŁ, portal Młodzi w Łodzi, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Gazeta Wyborcza, Radio Żak, TVP3 Łódź, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Termy Uniejów, British Centre, Stowarzyszenie LifelongLearning.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Pani Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Joanna Jabłkowska.

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1162445987124459/

Fanpage KNJ: https://www.facebook.com/knjul

image002indeksuniejowlogo_mlodzi_w_lodziniebostan_logozaksll-logostopka_logowulz20192980logo

Olga, Brajan, Borys – A Ty, jak masz na imię? Relacja ze spotkania onomastycznego

Dlaczego nadawano dzieciom imię… Trup? Które imiona pełniły funkcję życzącą? Dlaczego w polskich realiach imię Maria pojawiło się dopiero w XIX wieku? Czy można nadać dziecku imię Monitor? Jaka jest etymologia nazw miejscowych typu Częstochowa, Radomsko i Poznań? Czy popularność imienia Pamela ma coś wspólnego z gwiazdą „Słonecznego patrolu”? Dlaczego patrzono w społecznościach wiejskich na Izydora jak na odmieńca? Po kim najczęściej dziedziczymy imiona? Ile imion używanych w Polsce jest odnotowanych w słownikach? Jaki wpływ na procesy nazewnicze miało przyjęcie przez Polskę chrztu? Jakimi cechami odznaczała się w dawnych czasach osoba o imieniu Grzmot albo Topola? Dlaczego Biblia jest ważnym źródłem onomastycznym? Odpowiedzi m.in. na te pytania poznali uczestnicy spotkania z prof. UŁ dr. hab. Rafałem Zarębskim, które zostało zorganizowane 1 grudnia przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ i wKoło Języka. Spotkanie poprowadziła przewodnicząca KNJ mgr Agata Kupracz.

p1000082p1000092p1000099p1000102p1000104p1000105zarebski2

Olga, Brajan, Borys – A Ty, jak masz na imię? Spotkanie z prof. UŁ dr. hab. Rafałem Zarębskim

Koło Naukowe Językoznawców UŁ i wKoło Języka zapraszają na spotkanie z prof. UŁ dr. hab. Rafałem Zarębskim poświęcone imionom.

Łona i Webber w piosence „Nie mam pojęcia” rapują: Nie wiem, jak ono ma na imię. Rihanna pyta Drake’a: „Oh na na, what’s my name?”. Skoro problem imion nurtuje nie tylko polskie, ale i amerykańskie gwiazdy, to coś musi być na rzeczy. A my lubimy rozwiązywać problemy, dlatego organizujemy spotkanie z kimś, kto na imionach zna się jak mało kto!

Już 1 grudnia spotykamy się z profesorem Rafałem Zarębskim – językoznawcą zajmującym się historią języka polskiego. Od lat zgłębia tajemną wiedzę o nazwach własnych. Wie, skąd wzięły się nazwiska, nazwy gór, rzek i wiele, wiele innych. Podczas naszego spotkania porozmawiamy o imionach. Jak to się stało, że są takie, a nie inne? Skąd przyszły? Jak się zmieniały? Jakie imiona są modne, a które odchodzą do lamusa? Czemu w przedszkolnej ławce obok Oli i Franka siedzą Dżesika i Brajanek? Każdy z nas pytał rodziców: A dlaczego ja mam tak na imię? Nie wierzcie w odpowiedzi typu „Po ukochanej cioci” albo „Po szlachetnym dziadku”. Przyjdźcie i przekonajcie się, skąd wzięły się Wasze imiona!

Spotykamy się 1 grudnia o godz. 17:00 w sali 1.03 (pierwsze piętro) na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/224514507977326/

plakat

Spotkanie Koła Naukowego Językoznawców

Zapraszamy na pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Koła Naukowego Językoznawców, które odbędzie się 27 października (czwartek) o godz. 16:30 w sali 3.81. W roku akademickim 2016/2017 planujemy m.in. zorganizować kolejną edycję uniwersyteckiego dyktanda, przeprowadzić warsztaty dla maturzystów, a także odbyć kilka tematycznych spotkań poświęconych polszczyźnie. Serdecznie zapraszamy do udziału w inauguracyjnym zebraniu!

Nagroda Rektora UŁ dla redaktorów internetowej poradni językowej

Z przyjemnością informujemy, że 14 października, podczas uroczystych obrad Senatu UŁ z okazji Dnia Edukacji Narodowej, redaktorzy internetowej poradni językowej:

  • dr hab. Beata Burska-Ratajczyk

  • dr Bartłomiej Cieśla

  • dr hab. Katarzyna Jachimowska

  • dr Elwira Olejniczak

  • dr Izabela Różycka

 • dr Agnieszka Wierzbicka

otrzymali od Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dra hab. Antoniego Różalskiego zespołową nagrodę dydaktyczną II stopnia.

Jesteśmy dumni, że pracownicy naszej Katedry zostali docenieni za swoją pracę na rzecz krzewienia kultury języka polskiego, i gratulujemy całemu zespołowi poradni!

Nagroda Rektora UŁ B. Burska-Ratajczyk nagroda_b_ciesla nagroda_e_olejniczak nagroda_i_rozycka nagroda_k_jachimowska nagroda_ul_2016_a_wierzbicka

Kolejny rok działania internetowej poradni językowej UŁ rozpoczęty!

Szanowni Państwo,
rozpoczął się kolejny rok działania internetowej poradni językowej UŁ prowadzonej przez naszą Katedrę. Wszystkich sympatyków i zainteresowanych zapraszamy do zadawania pytań i odwiedzenia nas w Sieci :)!


Przerwa wakacyjna w internetowej poradni językowej prowadzonej przez KWJP

Szanowni Państwo,
w związku z sezonem urlopowym zawieszamy działanie naszej internetowej poradni językowej do 01.10.2016 r.
Wszystkich zainteresowanych problemami poprawności językowej zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w zakładkach poradni: Warto wiedzieć i Odpowiedzi.

Redaktorzy poradni językowej UŁ

Konferencja „Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej”

19 i 20 kwietnia 2016 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ przy ul. Kopcińskiego 16/18 odbyła się organizowana przez  Koło Naukowe Językoznawców UŁ działające przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego oraz Koło Naukowe „wKoło Języka” działające przy Katedrze Historii Języka Polskiego ogólnopolska interdyscyplinarna studencko-doktorancka konferencja naukowa „Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej”. Była to już druga konferencja poświęcona kreatywności językowej – w marcu 2014 roku zapraszaliśmy na sesję „Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)”, jej owocem były dwie monografie: „Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)” oraz „Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej”. Tegoroczna konferencja stworzyła okazję do przyjrzenia się różnym sposobom twórczego wykorzystania języka w przestrzeni publicznej. Udział wzięli przedstawiciele następujących jednostek uniwersyteckich: Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Łódzki,, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Gdański, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Warmińsko–Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jagielloński, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie oraz delegat Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Referaty wygłosiło ponad 60 uczestników.

IMG_5203 IMG_5208 IMG_5202
Więcej zdjęć: link

Komitet naukowy:

 dr hab. Magdalena Pietrzak

dr hab. Rafał Zarębski

dr Katarzyna Burska

dr Bartłomiej Cieśla

Komitet organizacyjny:      

członkowie
Koła Naukowego Językoznawców UŁ

oraz Koła Naukowego „wKoło Języka”

 

sekretarze:

mgr Rafał Maćkowiak

Katarzyna Pajor

            19 KWIETNIA

9:00 UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE
  SALA 1 SALA 2 SALA 4
MODERATOR prof. dr hab. Barbara Kudra prof. dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz prof. dr hab. Elżbieta Umińska-Tytoń
9:30 Barbara Matuszczyk (UŚ): Dziedzictwo czy nowatorstwo współczesnych pism młodzieżowych? Magdalena Piątek (UŁ): Kreatywność językowa bohaterów reklamach TP i Orange z kampanii Serce i Rozum mgr Sylwia Jankowy (UWr): Coolturalnie o języku
9:50 Magdalena Wismont (UŁ): Modyfikacje związków frazeologicznych w nagłówkach prasowych na przykładzie „Angory” Alicja Ptak (UG): Humor językowy na koszulkach mgr Maria Janus (UŁ): Język nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Kreatywny, świeży, odważny?
10:10 mgr Rafał Maćkowiak (UŁ): Kreatywność językowa konsolowców (na przykładzie czasopisma „PSX Extreme”) mgr Jagoda Kryg (UJ): Kombinatoryka literacka przed epoką Oulipo mgr Małgorzata Berezowska (UW): Nowe tendencje leksykalne w języku polskich i włoskich użytkowniczek forów dyskusyjnych
10:30 Aleksandra Ciarkowska (UŁ): Przejawy kreatywności leksykalnej w socjolekcie graczy komputerowych mgr Marta Nowak (UAM): Język elficki jako element kreowania świata fantasy w twórczości J.R.R. Tolkiena mgr Paulina Buczek (UWM): Wpływ komunikacji internetowej (CMC) na kreatywność językową polskich internautów
10:50 DYSKUSJA
11:20 PRZERWA KAWOWA
  SALA 1 SALA 4
MODERATOR mgr Alicja Karwowska dr Bartłomiej Cieśla
11:55 dr Joanna Graca (PWSZ w Tarnowie): Kreatywność językowa w kolażach Herty Müller – próba analizy liBerackiej Piotr Boruch (PWSZ w Tarnowie): Spoko jest ogarniać modę. Słowa modne, nadużywane i popularne wśród studentów PWSZ w Tarnowie
12:15 Agnieszka Kmita (UŁ): „Niewymienna moja na nic” – kreatywność językowa w formułach etykietalnych w Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listach na wyczerpanym papierze mgr Dariusz Dębecki (UAM): Kreatywność językowa młodych ludzi związanych z katolickim Ruchem Światło-Życie
12:35 Katarzyna Szychowska (UJK): Przejawy i funkcje kreatywności językowej w sonetach Anny Błachuckiej mgr Małgorzata Aleksandrowicz (UW): Polszczyzna młodego pokolenia Polaków w Litwie (na podstawie stron internetowych, blogów i publikacji)
12:55 DYSKUSJA
13:25 PRZERWA OBIADOWA
  SALA 1 SALA 4
MODERATOR dr Joanna Graca, Klaudia Chalczyńska dr hab. Magdalena Pietrzak
14:30 mgr Katarzyna Furmaniak (UG): Bloger (nie)jedno ma imię dr Piotr Nagórka (UW): Kreatywność w języku lingwistyki
14:50 mgr Joanna Duda (UŁ): Kreatywność językowa na przykładzie utworu Romeo kiffe Juliette autorstwa Grand Corps Malade  mgr Dorota Burczyc (UWr): Kreatywność językowa w sektorze społecznym. Wnioski z badań nad interpretacją pojęć dotyczących niepełnosprawności
15:10 mgr Elżbieta Pieniążek–Niemczuk (UR): O każdej rzeczy istnieją dwa przeciwstawne zdania. Słabszy pogląd uczynić silniejszym (Michael Billig) – kreatywność językowa w dyskursie politycznym mgr Ewa Niedzielska (WSF): Poezja w językowym obrazie świata — psychologia głębi publiczną przestrzenią poety
15:30 mgr Rafał Tryścień (UŁ): Kreatywność języka polityki na przykładzie haseł wyborczych. Analiza krytyczna Justyna Jedlikowska (UJK): Przejawy kreatywności leksykalnej w wyrażaniu atrybutów konkretnego przedmiotu
15:50 DYSKUSJA
  SALA 1 SALA 4
MODERATOR dr Katarzyna Burska mgr Michał Sadowski
16:20 mgr Justyna Sochacka (UŁ): Językowy obraz kobiety w felietonach Hanny Bakuły Marta Pindych (UJ): Zmiana percepcji przestrzeni miejskiej poprzez słowo. Street art „językowy” – poezja, dialog, gra z władzą i kontekstem
16:40 mgr Sylwia Folgert (UG): „Słowotwory”, „dziwotwory” i inne stwory, czyli środki słowotwórcze w poezji dziecięcej Michała Rusinka  mgr Magdalena Nowakowska (UŁ): Szata informacyjna miasta jako przejaw kreatywności językowej jego mieszkańców na przykładzie Pabianic
17:00 Michał Skrzypski (UŁ): Kreatywność językowa w mediach na przykładach relacji radiowych Tomasza Zimocha mgr Katarzyna Pasikowska (UŁ): Kto się czubi, ten się lubi? Street art jako narzędzie w rywalizacji łódzkich klubów piłkarskich
17:20 DYSKUSJA
19:00  SPOTKANIE Z TOMASZEM ZIMOCHEM (PIOTRKOWSKA 102)

20 KWIETNIA

  SALA 1 SALA 4
MODERATOR mgr Agata Kupracz mgr Mateusz Gaze
9:00 prof. Piotr Wierzchoń, dr Filip Graliński, mgr Daniel Dzieniesiewicz (UAM): Carosławie, kleptokracjaminimaleńki – głos lingwochronologizatorów w sprawie kreatywności językowej Adolfa Nowaczyńskiego Agnieszka Spasińska (UŁ): „RTS <3 ŁKS”. Topika i wizerunek kibica w wybranych napisach na łódzkich murach
9:20 mgr Natalia Lyzhnikova (UAM): Przez skórę: związki frazeologiczne w kontekście dyskursu cielesnego Agnieszka Banach (UŁ): Gry językowe na murach, czyli wojna klubów po łódzku
9:40 Kamil Durajczyk (UŁ): Kreatywność językowa w polskiej polityce – funkcje i perspektywa historyczna Ewelina Woźniak-Wrzesińska (UAM): Kreatywność językowa w amatorskich łódzkich reklamach – na przykładzie dokumentacji projektu Niewidzialne miasto
10:00 mgr Anna Ponikiewska (UJ): Kamuflaż autora – pseudonim a styl mgr Dominika Krysztofowicz, Zofia Krupienicz (UAM): Pejzaż językowy ul. Ratajczaka oraz ul. Garbary w Poznaniu
10:20 DYSKUSJA
10:45 PRZERWA KAWOWA
  SALA 1 SALA 4
MODERATOR dr Bartłomiej Cieśla, Magdalena Wismont dr hab. Rafał Zarębski
11:15 dr Katarzyna Burska (UŁ): Nazwy wycieczek zagranicznych oferowanych przez biuro podróży Rainbow Tours  mgr Zuzana Děngeová (AV ĆR): Módní slova v současné češtině

11:35 mgr Mateusz Gaze (UŁ): Czy student uczący się języka polskiego jako obcego na poziomie podstawowym i średnim ogólnym może być kreatywny? Karolina Nitka-Kończyńska (UAM): Kobieta widziana oczyma przysłów angielskich i włoskich
11:55 Anita Brzyszcz (UŁ): Żeńskie formy w nazwach zawodów i tytułów – problem społeczny, czy językowy? dr Kamila Mrozek-Kochanek (UŁ): Ridendo discimus.

Łacińskie memy internetowe z lolcatami w roli głównej

12:15 DYSKUSJA
12:35 PRZERWA OBIADOWA
  SALA 1 SALA 4
MODERATOR mgr Agata Kupracz dr Dorota Gonigroszek, Anna Więcek
13:30 mgr Waldemar Bojakowski (UWr): „Dobra zmiana” jako przykład massmedialnej dyspersji struktur  mgr Ewa Wiecha-Kartowska (UO): „Dobry hotel Warszawa” – czyli kreatywność językowa SEO-copywritingu
13:40 mgr Michał Okseniuk (UMCS): „Pokaż język”. Obraz kreatywności językowej we współczesnym reportażu polskim  mgr Katarzyna Smyczek (UŁ): Gry językowe w tekstach kabaretów literackich okresu PRL
14:00 mgr Jagoda Sałaj (UŁ): Przeobrażenia stylów pisania w sferze publicznej. Jakość współczesnych przekazów informacyjnych na przykładzie wybranych tekstów dziennikarskich mgr Monika Wasilonek (UMCS): Kreatywność językowa a sztuka i ideologia w mieście. Obrazy i teksty w przestrzeni działań władzy przeciw władzy
14:20 DYSKUSJA
  SALA 1 SALA 4
MODERATOR dr Katarzyna Burska, Klaudia Chalczyńska mgr Rafał Maćkowiak, Ewa Urbaniak
14:50 dr Dorota Gonigroszek (UJK): Homo homini lupus est – język nienawiści w przestrzeni internetowej  mgr Grzegorz Wlaźlak (UŚ): Pomiędzy kreatywnością a produktywnością: rola analogii w języku
15:10 mgr Ita Głowacka (UWM): Hasztagi jako nowa forma komunikacji społeczności sieciowej mgr Aleksandra Matyja (UWr): Osobouchodźca, waginokierownik i tłusta środa. Analiza kreatywności leksykalnej w tekstach z serii pt. „Młodzi, wykształceni i z wielkich ośrodków”
15:30 Katarzyna Zuzanna Pajor (UŁ): Inteligentna „strona” Internetu – rysowane gry słowne, kreatywna interpretacja leksemów na podstawie grafik Pawła Jarońskiego mgr Rafał Szprync (KUL): Logika jako jedyne narzędzie, które chroni człowieka przed popadaniem w językowe zabobony
15:50 DYSKUSJA
16:20 ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI
           

 

Wielkanoc 2016_KWJP

Konferencja „Zmiany w języku polskim i innych językach słowiańskich”

w 25. rocznicę śmierci prof. Witolda Śmiecha

4 marca 2016 roku przypada 25. rocznica śmierci, a równo rok później, czyli 4 marca 2017 roku, 100. rocznica urodzin Profesora Witolda Śmiecha – wybitnego językoznawcy, jednego z filarów łódzkiej polonistyki, byłego Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekana Wydziału Filologicznego, wieloletniego Prezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Z tej okazji 4 i 5 marca na Wydziale Filologicznym UŁ przy ul. Pomorskiej 171/173 w Łodzi odbyła się konferencja naukowa „Zmiany w języku polskim i innych językach słowiańskich” poświęcona dyskusji nad zagadnieniami, które stanowiły trzon badań Profesora Śmiecha.

Do udziału w naukowym spotkaniu zgłosiło się blisko 40 osób z ośrodków akademickich z całej Polski oraz zagranicy, m.in. Białorusi, Czech, Niemiec, Rosji i Słowenii. Uroczyste rozpoczęcie konferencji, z wystąpieniami JM Rektora UŁ i Prezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego prof. dr. hab. Antoniego Różalskiego oraz Dziekana Wydziału Filologicznego UŁ prof. dr. hab. Piotra Stalmaszczyka, a także prezentacją sylwetki i dorobku naukowego Profesora Witolda Śmiecha i odsłonięciem pamiątkowej tablicy, odbyło się 4 marca o godz. 10:00 w sali Rady Wydziału Filologicznego UŁ.

Konferencja organizowana jest przez Katedrę Współczesnego Języka Polskiego UŁ i Katedrę Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej UŁ.

program konferencji

IMG_4820 IMG_4822IMG_4834IMG_4821IMG_4823 IMG_4824 IMG_4825 IMG_4827 IMG_4828 IMG_4829 IMG_4830 IMG_4831 IMG_4837 IMG_4838 IMG_4840 IMG_4841 IMG_4842 IMG_4843 IMG_4844 IMG_4845IMG_4848 IMG_4846IMG_4847 IMG_4849IMG_4850

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego z Instytutem Filologii Polskiej UŁ

IMG_460112729230_1032326010143822_7677394262546083723_n IMG_4603 IMG_4608 IMG_4611IMG_4612IMG_4615 IMG_4624 IMG_4625

IMG_4622IMG_4604

Zapraszamy do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, które odbędą się 21 lutego w Manufakturze. Wezmą w nich udział pracownicy Katedry Współczesnego Języka Polskiego, a także Koło Naukowe Językoznawców działające przy KWJP UŁ.

21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Studenckie koła naukowe działające na łódzkiej polonistyce chcą upamiętnić ten dzień organizacją na terenie Manufaktury wydarzenia, którego celem będzie propagowanie dbałości o poprawność polszczyzny, kształtowanie świadomości językowej Polaków oraz propagowanie czytelnictwa literatury polskiej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent Łodzi – Hanna Zdanowska i Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ – prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk.

– Chcemy uświadomić łodzianom, że takie święto jak Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego istnieje – wiele jest innych, bardziej kojarzonych „dni” – kota, bez papierosa, pizzy itp., a dzień języka ojczystego przebiega na ogół w ciszy, bez zainteresowania społeczności. Zgodnie z ideą święta będziemy propagować dbałość o język, jego czystość, poprawność, promować czytelnictwo – wszystko w formie zabawy – mówi dr hab. Magdalena Pietrzak, koordynator wydarzenia.

W godzinach otwarcia Manufaktury działać będzie Poradnia Językowa – pracownicy katedr językoznawczych Instytutu Filologii Polskiej UŁ będą udzielać porad językowych, wyjaśniać wątpliwości i rozstrzygać językowe dylematy łodzian. – Każdego, kto będzie chciał skorzystać z fachowej porady językowej, zadać pytanie ekspertom, zapraszany do punktu Poradni Językowej czynnej w godz. 10-19 – zachęca dr hab. M. Pietrzak.

W programie przewidziano także konkursy, quizy i zabawy dotyczące języka polskiego i literatury polskiej, adresowane zarówno do najmłodszych, młodzieży uczącej się, jak i dorosłych. Nie zabraknie ciekawostek nie tylko językowych, ale także tych związanych z kulturą regionu i dawną kulturą Polski.

Od 16.00 do 19.00 zapraszamy na „godziny eksperckie”. Wybitni językoznawcy łódzkiej polonistyki – profesorowie Marek Cybulski, Barbara Kudra, Elżbieta Umińska-Tytoń i Danuta Bieńkowska, znani z audycji popularyzujących język polski i poprawność językową, książek poświęconych słownictwu Łodzi, językowi prasy – będą konsultować, udzielać porad, odpowiadać na pytania i wątpliwości.

Działaniami towarzyszącymi będą bezpośrednie rozmowy z klientami Manufaktury, studenci rozdawać będą ulotki o treści propagującej dbałość o poprawność polszczyzny oraz promującej czytelnictwo literatury polskiej.

plakat MDJO

Szkoła zimowa dla studentów Państwowego Uniwersytetu w Smoleńsku

Od 20 do 30 stycznia 2016 r. gośćmi Katedry Współczesnego Języka Polskiego byli studenci Uniwersytetu w Smoleńsku. Opiekę nad grupą sprawowała prof. Inna Aleksandrowna Korolowa. Podczas pobytu w Polsce uczestnicy szkoły zimowej wzięli udział w intensywnym kursie języka polskiego prowadzonym przez dr Katarzynę Burską. Program szkoły zimowej obejmował także wycieczki po Łodzi z przewodnikiem, udział w przedstawieniach w Teatrze Jaracza oraz Teatrze Muzycznym, a także spotkania z pracownikami Katedry Współczesnego Języka Polskiego i Instytutu Rusycystyki UŁ.

20160129_095901 20160129_112552 20160129_112605 20160129_112611 image-29-01-16-06-17 image-29-01-16-06-17-1 image-29-01-16-06-17-2 image-29-01-16-06-17-3 IMG_0008

Egzamin poprawkowy z gramatyki opisowej języka polskiego u dr hab. Katarzyny Jachimowskiej

Informujemy, że egzamin poprawkowy z gramatyki opisowej współczesnego języka polskiego odbędzie się 10 lutego 2016 r. (środa) o godz. 10:00.

Egzamin z gramatyki opisowej języka polskiego

W dniach 18-19 stycznia 2016 odbędą się egzaminy dla studentów drugiego roku st. licencjackich z gramatyki opisowej języka polskiego.

Egzaminować będą:

  • prof. dr hab. Barbara Kudra – oba dni od godz. 10:00, w sali 3.80

  • dr hab. Beata Burska-Ratajczyk – oba dni od godz. 9:00, w sali 3.79

  • dr hab. Beata Grochala-Woźniak – oba dni od godz. 9:00, w sali 3.90

 • dr hab. Katarzyna Jachimowska – oba dni od godz. 10:00, w sali 3.81.

Konferencja Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej

Koło Naukowe Językoznawców i Koło Naukowe „wKoło Języka” działające na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego zapraszają do udziału w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej studencko-doktoranckiej konferencji pt. Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej, która odbędzie się w Łodzi w dniach 19-20 kwietnia 2016 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ przy ul. Kopcińskiego 16/18.

Planowane spotkanie stanowić będzie kontynuację dyskusji na temat oryginalności słownej podjętej na Uniwersytecie Łódzkim w maju 2014 roku w ramach konferencji Kreatywność językowa w komunikowaniu (się).

Do udziału w spotkaniu zapraszamy przede wszystkim językoznawców, literaturoznawców, medioznawców i kulturoznawców.

Chcielibyśmy, aby tematyka referatów koncentrowała się wokół następujących zagadnień:

 • przejawy kreatywności leksykalnej i gramatycznej;
 • funkcje kreatywności językowej;
 • kreatywność słowna a typ dyskursu;
 • kreatywność językowa a gatunek;
 • kreatywność wypowiedzi literackich i paraliterackich;
 • kreatywność słowna w środkach masowego przekazu i public relations;
 • łączenie obrazu i słowa w przestrzeni publicznej;
 • mechanizmy tworzenia nazw własnych;
 • kreatywność językowa w przestrzeni miejskiej;
 • kreatywność w idiolektach i socjolektach;
 • kreatywność językowa w reklamie;
 • kreatywność językowa w polityce.

Dopuszczamy możliwość rozszerzenia dyskusji o zagadnienia zaproponowane przez uczestników.

Prosimy o zgłoszenie uczestnictwa i przesłanie formularza zgłoszeniowego do 29 lutego 2016 roku na adres e-mailowy: knj.lodz@gmail.com.

Opłata konferencyjna wynosi 150 zł. Obejmuje koszt materiałów konferencyjnych, przerw kawowych oraz publikacji o charakterze monograficznym. Wygłoszone referaty zostaną wydane po otrzymaniu pozytywnych recenzji.

Komitet naukowy:

dr hab. Magdalena Pietrzak
dr hab. Rafał Zarębski
dr Katarzyna Burska
dr Bartłomiej Cieśla

Komitet organizacyjny:

członkowie Koła Naukowego Językoznawców UŁ oraz Koła Naukowego „wKoło Języka”

sekretarze:

mgr Rafał Maćkowiak, lic. Katarzyna Pajor

formularz zgloszeniowy

Wyniki dyktanda zimowego

Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów dyktanda zimowego organizowanego przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ i Koło Naukowe „wKoło Języka” znaleźli się:

w grupie studentów i doktorantów UŁ:
I miejsce Joanna Mater
II miejsce Anna Brzozowska
III miejsce Tomasz Baudysz

wyróżnienia: Alicja Chmurska i Konrad Kusiak

w grupie pracowników UŁ:
I miejsce dr Elwira Olejniczak

w grupie uczestników spoza UŁ:

I miejsce Jan Chwalewski
II miejsce Mirosława Sofińska
III miejsce Wojciech Pluta

Serdecznie gratulujemy! Wręczenie nagród odbyło się 8 stycznia 2015 r. podczas Nocy z Filologią. Upominki wręczyli Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej prof. nadzw. dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz oraz opiekunowie obu kół językoznawczych działających przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego i Historii Języka Polskiego.

IMG_3617 IMG_3618 IMG_3624 IMG_3625 IMG_3628 IMG_3631 IMG_3637 IMG_3639 IMG_3643 IMG_3644 IMG_3646

Oferta seminariów dla studentów II roku studiów licencjackich

Zapraszamy studentów II roku studiów licencjackich do zapisywania się na seminaria prowadzone przez pracowników Katedry Współczesnego Języka Polskiego!

W roku akademickim 2015/2016 seminarium będą prowadzić: dr hab. Katarzyna Jachimowska i dr Agnieszka Wierzbicka.

Zachęcamy Seminarzystów do zapoznania się z ofertą obu Pań!

Boze_Narodzenie_2015

Dyktando zimowe

15 grudnia 2015 r. o godz. 15:15 w auli A1 Wydziału Filologicznego UŁ odbyło się dyktando zimowe, którego organizatorami były Koło Naukowe Językoznawców działające przy Katedrze Współczesnego Języka Polskiego i Koło Naukowe „wKoło Języka” działające przy Katedrze Historii Języka Polskiego. Tekst dyktanda odczytał wybitny polski komentator sportowy, dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Zimoch. W zmaganiach z ortografią wzięło udział ponad 100 osób, przeważającą większość stanowili studenci Uniwersytetu Łódzkiego, nie zabrakło pracowników UŁ, a także łodzian chcących sprawdzić swoją znajomość polskiej pisowni.

Była to II edycja dyktanda. Ubiegłoroczne potyczki ortograficzne zgromadziły ponad 60 uczestników. Tekst dyktanda odczytał wówczas rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak.

Wyniki dyktanda zimowego poznamy 4 stycznia 2016 r., a wręczenie nagród odbędzie się 8 stycznia na podczas Nocy z Filologią – dni otwartych Wydziału Filologicznego UŁ. Sponsorami nagród są Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, Wydawnictwo UŁ, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, Teatr Pinokio, Klubokawiarnia Niebostan, Manekin, Archery Battle, Dom Literatury, English Language Centre. Patronat medialny nad dyktandem objęli Młodzi w Łodzi i Łódź Kreuje.

IMG_3056IMG_3001IMG_3044 IMG_3011 IMG_3012 IMG_3019 IMG_3041  IMG_3047

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z tego wydarzenia: dyktando zimowe

O dyktandzie w mediach:

Dziennik Łódzki

TVP Łódź

Plakat_dyktandoRegulamin dyktanda zimowego

Spotkanie z prof. Markiem Cybulskim

Koło Naukowe Językoznawców i Koło Naukowe Historyków Języka zapraszają na spotkanie z prof. Markiem Cybulskim, które będzie poświęcone poprawności językowej. Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek (23 listopada) o godz. 16:00 w sali 1.03. Poprowadzi je przewodnicząca KNJ p. Agata Kupracz, uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań prof. Cybulskiemu. Zachęcamy do udziału w wydarzeniu!

ok33 (gorsza rozdzielczosc)

Konferencja Zmiany w języku polskim i innych językach słowiańskich

4 marca 2016 roku przypada 25. rocznica śmierci, a równo rok później, czyli 4 marca 2017 roku, 100. rocznica urodzin Profesora Witolda Śmiecha, wybitnego językoznawcy, jednego z filarów łódzkiej polonistyki, byłego Prorektora Uniwersytetu Łódzkiego, Dziekana Wydziału Filologicznego, wieloletniego Prezesa Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Jako uczniowie i spadkobiercy myśli naukowej Profesora chcielibyśmy uczcić Jego pamięć w sposób Jemu najbliższy – naukowym spotkaniem poświęconym dyskusji nad zagadnieniami, które stanowiły trzon badań Profesora Śmiecha. Dlatego zapraszamy do udziału w konferencji zatytułowanej:

Zmiany w języku polskim i innych językach słowiańskich

W tym szeroko zakrojonym temacie chcemy zamknąć różnorodność problematyki badawczej Uczonego. Wśród Jego prac odnajdujemy bowiem publikacje poświęcone fonetyce i fonologii, onomastyce, składni, słowotwórstwu, kulturze języka, a przede wszystkim morfologii czasownika. Tym zagadnieniom chcielibyśmy przyjrzeć się z perspektywy 25 lat, które dzielą nas od ostatnich badań Profesora.

Konferencja – organizowana przez Katedrę Współczesnego Języka Polskiego UŁ i Katedrę Lingwistyki Stosowanej i Kulturowej UŁ – odbędzie się w Łodzi, w dniach 4-5 marca 2016 roku. Koszt uczestnictwa wynosi 350 zł i obejmuje materiały konferencyjne, bufet kawowy, uroczystą kolację, a także publikację artykułów, które zostaną pozytywnie ocenione przez recenzentów. Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do organizatorów konferencji (smiech2016@gmail.com). Na zgłoszenia czekamy do 20 stycznia 2016 r.

formularz zmiany

Cykl spotkań poświęconych książkom nominowanym

do Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego

22 listopada odbędzie się w Łodzi gala wręczenia Nagrody im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za najwybitniejsze dzieło z zakresu nauk humanistycznych. Poprzedzą ją otwarte spotkania z autorami nominowanych do Nagrody prac, które organizuje Interdyscyplinarne Centrum Badań Humanistycznych UŁ w Pałacu Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/5.

Nagrodę przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą: prof. dr hab. Włodzimierz Nykiel (Uniwersytet Łódzki) – przewodniczący, prof. dr hab. Grzegorz Gazda (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki), prof. dr hab. Anna Legeżyńska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), prof. dr hab. Anna Lewicka-Strzałecka (Polska Akademia Nauk), prof. dr hab. Tadeusz Sławek (Uniwersytet Śląski w Katowicach), ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

Program spotkań:

3 listopada (wtorek), godz. 17:00

Tomasz Kawski, Żydowskie gminy wyznaniowe w II Rzeczypospolitej. Studium historyczno-administracyjne (Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego). W rozmowie wezmą udział: dr Jacek Walicki i dr Adam Sitarek z
Instytutu Historii UŁ.

4 listopada (środa), godz. 18:00

Jan Strelau, Różnice indywidualne. Historia – Determinanty -Zastosowania (Wydawnictwo Naukowe Scholar)

W rozmowie wezmą udział: dr Monika Wróbel, mgr Marta Kucharska i mgr Anna Józefczyk z Instytutu Psychologii UŁ.

5 listopada (czwartek), godz. 17:00

Piotr Wierzchoń, Depozytorium leksykalne języka polskiego. Fotosuplement do Słownika warszawskiego, (Bel Studio)

W rozmowie wezmą udział: prof. Barbara Kudra i dr hab. Rafał Zarębski z Instytutu Filologii Polskiej UŁ.

16 listopada (poniedziałek), godz. 17:00

Jacek Paśniczek, Predykacja. Elementy ontologii formalnej, przedmiotów,własności i sytuacji, (Copernicus Center Press)

W rozmowie wezmą udział prof. Andrzej Indrzejczak, prof. Janusz Kaczmarek, prof. Janusz Maciaszek i prof. Marek Nowak z Instytutu Filozofii UŁ.

18 listopada (środa), godz.17:00

Andrzej Mencwel, Stanisław Brzozowski. Postawa krytyczna. Wiek XX (Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

W rozmowie wezmą udział: prof. Grażyna Borkowska (IBL PAN)), prof. Ryszard Koziołek (UŚ) i prof. Krystyna Pietrych (UŁ).

Spotkanie KNJ

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Koła Naukowego Językoznawców odbędzie się 13 października (wtorek) o godz. 17:30 w sali 3.81. W roku akademickim 2015/2016 planujemy m.in. zorganizować 2. edycję uniwersyteckiego dyktanda, przeprowadzić warsztaty dla maturzystów oraz warsztaty z tworzenia CV, a także odbyć kilka tematycznych spotkań poświęconych polszczyźnie. W kwietniu 2016 roku z inicjatywy KNJ odbędzie się studencko-doktorancka konferencja naukowa pt. „Kreatywność językowa w przestrzeni publicznej”. Serdecznie zapraszamy do udziału w inauguracyjnym zebraniu!

Poradnia językowa znów działa!

Miło nam poinformować Państwa, że od 15 września znów działa prowadzona przez naszych pracowników internetowa poradnia językowa! Zachęcamy Państwa do zadawania pytań!

Redaktorzy internetowej poradni językowej

„Kreatywność językowa w przestrzeni medialnej”

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się kolejna monografia poświęcona kreatywności językowej pod redakcją pracowników naszej Katedry – dr Katarzyny Burskiej i dra Bartłomieja Cieśli. Tytuł najnowszej pozycji to „Kreatywność językowa w przestrzeni medialnej”.

okladka

Nadawcy współczesnych komunikatów medialnych prześcigają się w tworzeniu oryginalnych konstrukcji słownych. Media przestały być wyłącznie środkiem przekazywania informacji, stanowią stylistyczny tygiel rozmaitych zabiegów językowych mających skupić uwagę odbiorcy na formie przekazu wiadomości.

Jakie są przejawy i funkcje kreatywności słownej w mediach? Pytanie to postawili sobie młodzi naukowcy ze wszystkich najważniejszych ośrodków naukowych w Polsce, prezentujący wyniki badań poświęconych zjawiskom słownym stosowanym w szeroko rozumianej przestrzeni medialnej: prasie, radiu, telewizji i Internecie. Analizom poddane zostały tendencje językowe rysujące się w marketingu, reklamie i namingu. Szczególną uwagę zwrócono także na różne postacie komizmu werbalnego. W tomie nie zabrakło tekstów omawiających najnowsze narzędzia komunikacji, takie jak Facebook i Twitter.

Publikacja może zainteresować nie tylko do humanistów zajmujących się opisem komunikatów językowych, ale także te osoby, które chcą rozwijać umiejętności pisarskie i kompetencje językowe.

Poradnia językowa – wakacje 2015 r.

W związku z sezonem urlopowym – od 1 lipca do 15 września – poradnia językowa zawiesza swoje działanie. Zachęcamy Państwa do zapoznawania się z naszymi opiniami językoznawczymi zamieszczonymi w zakładkach Warto wiedzieć i Odpowiedzi.
Redaktorzy poradni językowej

 

Promocje habilitacyjne i doktorskie

25 maja w auli Wacława Szuberta podczas uroczystego posiedzenia Senatu UŁ odbyły się promocje habilitacyjne i doktorskie. Dyplom doktora habilitowanego odebrała dr hab. Beata Burska Ratajczyk, z kolei dr Katarzyna Burska otrzymała dyplom doktora.

B. Burska-RatajczykK. Burska

zdjęcia: Centrum Promocji UŁ

Konferencja „Kicz w języku/komunikacji” już za nami

W dniach 19-20 maja 2015 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ odbyła się kolejna już konferencja zorganizowana przez Katedrę Współczesnego Języka Polskiego, tym razem pt. Kicz w języku/komunikacji. Zgromadziła blisko 50 badaczy z najważniejszych krajowych ośrodków naukowych: bydgoskiego, gdańskiego, katowickiego, krakowskiego, lubelskiego, łódzkiego, poznańskiego, toruńskiego, warszawskiego, wrocławskiego, zielonogórskiego i dwóch uniwersytetów zagranicznych: z Bańskiej Bystrzycy i Preszowa. Spotkanie miało charakter interdyscyplinarny, w gronie prelegentów znaleźli się nie tylko językoznawcy, ale też kulturoznawcy, medioznawcy, literaturoznawcy, filozofowie i przedstawiciele ASP. Uczestnicy przedyskutowali bogate spektrum problemów związanych z interpretacją kiczu we współczesnych przekazach słownych, wizualnych i dźwiękowych. Konferencja zaowocowała opracowaniem takich zagadnień, jak np. względność pojęciowa kiczu, jego formalne i treściowe przejawy, związek z konkretnymi komunikatami, gatunkami, dyskursami, estetyką i etyką.

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z konferencji „Kicz w języku/komunikacji”.

Program konferencji „Kicz w języku/komunikacji”

Serdecznie zapraszamy do udziału w obradach podczas organizowanej przez Katedrę Współczesnego Języka Polskiego ogólnopolskiej konferencji „Kicz w języku/komunikacji”, która odbędzie się 19 i 20 maja w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ przy ul. Kopcińskiego.

Program konferencji

Spotkanie KNJ

Koło Naukowe Językoznawców serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 14 kwietnia (wtorek) o godz. 17:30 w s. 3.79. Będziemy analizować kreatywne warianty CV, odbiegające od tradycyjnych, oficjalnych wzorców.

„Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)” już w księgarniach!

Z przyjemnością informujemy, że ukazała się monografia „Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)” pod redakcją pracowników naszej Katedry, dr Katarzyny Burskiej i dra Bartłomieja Cieśli.

kreatwynosc okladka

Publikacja stwarza okazję do przyjrzenia się różnym sposobom twórczego wykorzystania języka w literaturze, sztuce i edukacji. Młodzi adepci językoznawstwa, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, dziennikarstwa i filozofii dzielą się spostrzeżeniami na temat kreacyjnych możliwości tkwiących zarówno w samym języku, jak i jego użytkownikach.

Artykuły zebrane w tomie dotyczą atrakcyjnych zabiegów słownych i słowno-wizualnych wykorzystywanych we współczesnej komunikacji. Poruszone zostały zagadnienia kreatywności genologicznej, innowacji w przekładach i oryginalności słownej w rozmaitych odmianach polszczyzny. Analizy licznych przekazów służące systematyzacji i pogłębieniu wiedzy w szerokim obszarze wskazanych problemów uzupełnione są o teoretyczne rozważania nad komunikacją, kreatywnością językową i sposobami jej rozwijania.

Publikacja adresowana jest nie tylko do humanistów zajmujących się opisem komunikatów językowych, ale też do wszystkich osób, które chciałyby pracować nad własnymi umiejętnościami pisarskimi i rozwijać kompetencje językowe.

Spis treści

Powitanie Gości z Uniwersytetu w Gießen

Miło nam poinformować, że 16 marca 2015 r. powitaliśmy uroczyście przemiłych Gości z Uniwersytetu
w Gießen. Spotkanie otworzyła Pani prof. Barbara Kudra, Kierownik Katedry Współczesnego Języka Polskiego UŁ, a następnie z Gośćmi przywitali się: Pani Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą UŁ, prof. Zofia Wysokińska, Pan Prodziekan Wydziału Filologicznego, prof. Zenon Weigt oraz Pani Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UŁ, prof. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz. Uroki studiowania na naszej uczelni przedstawiły Gościom z Gießen członek Koła Naukowego Językoznawców mgr Magdalena Nowakowska i studentka germanistyki Magda Grzybowska. Opowiedziały także barwnie o starej i współczesnej Łodzi. Spotkanie zakończyło się wręczeniem symbolicznych upominków naszym Gościom – studentom oraz ich lektorkom dr Marcie Ułańskiej oraz mgr Magdalenie Szych.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

Goście z Uniwersytetu w Gießen

W nadchodzącym tygodniu (16-21 marca 2015 r.) gośćmi Katedry Współczesnego Języka Polskiego będą pracownicy i studenci Uniwersytetu Justusa Liebiga w Gießen. W programie wycieczki do Polski przewidziane jest spotkanie ze studentami Uniwersytetu Łódzkiego i władzami Wydziału Filologicznego oraz kurs języka polskiego. Studenci mają także przewidziane intensywne zwiedzanie Łodzi, m.in. Księżego Młyna, ul. Piotrkowskiej, Manufaktury, cmentarza żydowskiego oraz muzeów (Muzeum Animacji Semafor, Muzeum Kinematografii, Centralnego Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Miasta Łodzi).

Wyniki konkursu na najbardziej kreatywny list miłosny

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za nadesłanie prac na konkurs na najbardziej kreatywny list miłosny. Laureatami konkursu zostali Michał Kędzierski (Centrum Promocji UŁ)  za list pt. „Nowięc” oraz Anna Szałkiewicz (Wydział Prawa i Administracji UŁ) za „List miłosny do Amora ze złotą strzałą”. Serdecznie gratulujemy! Wręczenie nagród odbyło się 10 marca o godz. 17:30 w sali 3.95 na Wydziale Filologicznym UŁ.

IMG_6364 IMG_6362 IMG_6363  IMG_6361IMG_6367 IMG_6371 IMG_6372 IMG_6373 IMG_6374

Spotkanie KNJ

Koło Naukowe Językoznawców serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 19 lutego (czwartek) o godz. 17:30 w s. 3.79. Podczas spotkania mgr Aleksandra Majdzińska wygłosi referat nt. memów internetowych.

Konkurs KNJ na najbardziej kreatywny list miłosny

Koło Naukowe Językoznawców zaprasza wszystkich studentów i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego do wzięcia udziału w konkursie na najbardziej kreatywny list miłosny.

„Najukochańsza Lukrecjo”… albo: „Bliska memu sercu Hermenegildo…”, „Kochany Auguście…” lub po prostu „Uroczy Misiu…” – ale co dalej? Co i jak napisać w miłosnym liście, aby sprawić nim komuś radość lub wywołać pełne wdzięcznego uroku rumieńce? Na to pytanie pragną odpowiedzieć członkowie Koła Naukowego Językoznawców UŁ, którzy zapraszają do wzięcia udziału w konkursie walentynkowym na najciekawszy list miłosny.

Od wieków listy miłosne były podstawową formą komunikacji między dwojgiem kochających się osób, a także jednym z niewielu sposobów na anonimowe wyznanie miłości. Zbliżające się walentynki są doskonałą okazją do sprawdzenia, czy sztuka epistolograficzna jest nadal bliska naszym sercom. Stąd pomysł członków Koła Naukowego Językoznawców UŁ na zorganizowanie walentynkowego konkursu, w którym może wziąć udział każdy! Wystarczy tylko napisać list, który rozkocha w sobie jury konkursu.

Forma językowa listów oraz konwencja są otwarte. Mogą one mieć charakter pastiszu, parodii, a nawet zawierać rozmaite stylizacje czy też gry słowne. Przede wszystkim liczą się pomysł i poprawność językowa. Dla autorów dwóch najlepszych listów przewidziane są nagrody książkowe!

Listy należy wysyłać w terminie od 26 stycznia do 16 lutego 2015 roku na adres Katedry Współczesnego Języka Polskiego UŁ (ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź, z dopiskiem „list miłosny”), na skrzynkę e-mailową Koła Naukowego Językoznawców (knj.lodz@gmail.com) lub wrzucić do skrzynki walentynkowej wystawionej przy portierni Wydziału Filologicznego.

plakat_konkurswalentynkowy

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj.

Spotkanie KNJ

Koło Naukowe Językoznawców serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 15 stycznia (czwartek) o godz. 17:30 w s. 3.79.  Mgr Katarzyna Ossowska wprowadzi nas w tajniki projektu mentorskiego Program Absolwent VIP UŁ.

Terminy egzaminów

Egzamin z leksykologii i leksykografii

dr hab. Beata Burska-Ratajczyk, s. 3.78
22 stycznia – 10:00-14:00
23 stycznia – 10:00-14:00

Egzamin z gramatyki opisowej języka polskiego

prof. UŁ dr hab. Barbara Kudra, s. 3.80
26 stycznia – od 10:00
27 stycznia – od 10:00
egzamin poprawkowy 11 lutego od 10:00

prof. UŁ dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz, s. 3.80
27 stycznia – od 10:00
28 stycznia – od 10:00
egzamin poprawkowy 11 lutego od 12:00

dr hab. Katarzyna Jachimowska, s. 3.81
27 stycznia – od 10:00
28 stycznia – od 10:00
egzamin poprawkowy 13 lutego od 11:00

dr Izabela Różycka, s. 3.78
26 stycznia – 13:00-17:00
27 stycznia – 13:00-17:00

Konferencja organizowana przez Katedrę Współczesnego Języka Polskiego UŁ

Miło nam poinformować Państwa, że w dniach 19-20 maja 2015 r. Katedra Współczesnego Języka Polskiego po raz 11 jest organizatorem Konferencji Naukowej. Tegoroczna Konferencja pt.

KICZ W JĘZYKU/KOMUNIKACJI

będzie próbą rozważań nad pojęciem kiczu, jego rolą oraz przejawami w języku/komunikacji i kulturze.

Do udziału w konferencji zapraszamy m.in. językoznawców, literaturoznawców, historyków sztuki, socjologów, medioznawców, kulturoznawców.

Proponujemy bliżej przyjrzeć się następującym zagadnieniom:

 • względność pojęciowa kiczu; redefinicje i reinterpretacje pojęcia; perspektywa semiotyczna kiczu; metajęzyk kiczu,
 • kicz – antykicz – kamp – stylizacja,
 • polimodalność, polifunkcyjność, interdyscyplinarność, transgeniczność kiczu,
 • kicz jako inna sztuka; kicz jako miejski i wiejski glamour; kicz jako bełkot kulturowy,
 • kicz a kontekst społeczno-kulturowy i komunikacyjny,
 • kicz a genologia,
 • kicz w mediach, literaturze, filmie, kampaniach reklamowych, w zachowaniach i postawach ludzi,
 • kicz wizualny, fabularny, strukturalny, językowy…,
 • kicz kabaretowy, religijny, polityczny, patriotyczny…,
 • kicz empatyczny, terapeutyczny, autopromocyjny, adaptacyjny…,
 • kicz – problem estetyczny czy etyczny?

Prosimy o nadsyłanie zgłoszenia uczestnictwa do 31 marca 2015 roku. Planowany maksymalny czas poszczególnych wystąpień to 20 minut. Opłata konferencyjna wynosi 350 zł. Pokrywa ona uczestnictwo w sesjach referatowych, przerwy kawowe, uroczystą kolację w pierwszym dniu konferencji oraz druk materiałów konferencyjnych. Nie zawiera kosztów noclegu i wyżywienia.

Zgłoszenie udziału w konferencji oraz wszelkie pytania prosimy przesyłać do sekretarzy konferencji, dr Katarzyny Burskiej i dra Bartłomieja Cieśli, w formie elektronicznej: kasiab1@poczta.onet.pl lub bartlomiej.ciesla@gmail.com (lub: kwjpul@uni.lodz.pl) bądź listownie: Wydział Filologiczny UŁ, Katedra Współczesnego Języka Polskiego, ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź.

Konferencja UL_19_20_maja_2015
Konferencja UŁ_formularz zgłoszeniowy 2015

Życzenia Świąteczne

Niech msniezna_kulaagiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie spokój i radość.

Niech każda chwila Świąt żyje własnym pięknem.

Niech Nowy Rok obdaruje wszystkich pomyślnością i szczęściem.

                                            Wesołych Świąt życzą

           Pracownicy Katedry Współczesnego Języka Polskiego

Wyniki dyktanda mikołajkowego

Z przyjemnością informujemy, że w gronie laureatów dyktanda mikołajkowego organizowanego przez Koło Naukowe Językoznawców UŁ znalazły się Panie:

w grupie studentów:
I miejsce Alicja Chmurska (filologia włoska)
II miejsce Joanna Mater (kulturoznawstwo)
III miejsce Aleksandra Ścibiorek (filologia polska)

w grupie pracowników:
I miejsce Małgorzata Badowska (sekretariat Instytutu Filologii Polskiej)

Serdecznie gratulujemy! Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 18 grudnia 2014 r. podczas spotkania KNJ. Upominki wręczyli Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej prof. nadzw. dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz, Kierownik Katedry Współczesnego Języka Polskiego prof. nadzw. dr hab. Barbara Kudra oraz opiekun Koła Naukowego Językoznawców dr Bartłomiej Cieśla.

IMG_5465IMG_5466IMG_5463    IMG_5470 IMG_5473 IMG_5477 IMG_5481  IMG_5485 IMG_5487IMG_5464

Dyktando mikołajkowe!

10 grudnia 2014 r. Koło Naukowe Językoznawców UŁ zorganizowało dyktando mikołajkowe dla pracowników i studentów Uniwersytetu Łódzkiego. W zmaganiach z ortografią wzięło udział ponad 60 osób, wśród uczestników znalazł się Dziekan Wydziału Filologicznego prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk. Tekst dyktanda odczytał rzecznik prasowy UŁ, dziennikarz i lektor Tomasz Boruszczak. Patronat nad wydarzeniem objęło Wydawnictwo Naukowe PWN. Nazwiska zwycięzców poznamy podczas spotkania KNJ 18 grudnia o godz. 17:00 w sali 3.95.

IMG_5381 IMG_5382 IMG_5414  IMG_5417 IMG_5435IMG_5416 IMG_5432IMG_5397IMG_5445

Zapraszamy do zapoznania się z całą galerią zdjęć z tego wydarzenia: dyktando mikołajkowe

O dyktandzie w mediach:
Dziennik Łódzki kliknij
Express Ilustrowany kliknij
Łódzkie Wiadomości Dnia kliknij
Radio UL kliknij

dykt_mik

Regulamin dyktanda dostępny jest tutaj.

Spotkanie KNJ

Koło Naukowe Językoznawców serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 27 listopada (czwartek) o godz. 17:00 w s. 3.81.

Gość z Gießen

W listopadzie gościem Katedry Współczesnego Języka Polskiego będzie mgr Katarzyna Wisniewiecka-Brückner, pracownik Uniwersytetu Justusa Liebiga w Gießen. Pani Wisniewiecka-Brückner pracuje na co dzień w Instytucie Slawistyki i Gießener Zentrum Östliches Europa (GiZO), a jej wizyta związana jest ze zbieraniem materiałów do pracy doktorskiej.

Obrona pracy doktorskiej mgr Katarzyny Burskiej

Niezwykle miło nam poinformować, że w dn. 10 października 2014 r. odbyła się publiczna obrona pracy doktorskiej Pani mgr Katarzyny Burskiej na temat:  Analityzmy leksykalne i ich syntetyczne odpowiedniki w prasie. Struktura – semantyka – pragmatyka.  Promotorem pracy była prof. UŁ dr hab. Barbara Kudra, zaś recenzentami: prof. UŁ dr hab. Ewa Szkudlarek-Śmiechowicz i prof.  dr hab. Piotr Wierzchoń (UAM).

W imieniu wszystkich pracowników Katedry Współczesnego Języka Polskiego UŁ
serdecznie Ci Kasiu gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naukowych i dydaktycznych!

sweetautumn

Kolokwium habilitacyjne dr Beaty Burskiej-Ratajczyk
Egzamin doktorski mgr Katarzyny Burskiej

Miło nam poinformować, iż 19 września 2014 r. miały miejsce dwa ważne wydarzenia:

 • kolokwium habilitacyjne Pani doktor Beaty  Burskiej-Ratajczyk pt. „Realizacja funkcji perswazyjnej
  w tekstach gwarowych”,
 • egzamin doktorski Pani magister Katarzyny Burskiej.

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Pani doktor Beacie Burskiej-Ratajczyk nadano stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie językoznawstwa polskiego, natomiast Pani magister Katarzyna Burska zdała celująco egzamin doktorski.

W imieniu wszystkich pracowników Katedry Współczesnego Języka Polskiego UŁ
serdecznie
gratulujemy obu Paniom i życzymy kolejnych sukcesów naukowych i dydaktycznych!

bukiety


Letnia szkoła dla studentów z Uniwersytetu w Smoleńsku

W dniach 14-20 września 2014 r. gośćmi Wydziału Filologicznego oraz Katedry Współczesnego Języka Polskiego będą studenci Uniwersytetu w Smoleńsku. Opiekę nad grupą sprawuje prof. Walentyna Kowaljowa, Dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Smoleńsku.

Letnią szkołę zainaugurował uroczyście Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ, prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk.

P9150112P9150113

Program szkoły letniej obejmuje zajęcia dydaktyczne, które prowadzić będą m.in.: dr Agnieszka Wierzbicka (15.09), dr Bartłomiej Cieśla (16.09), dr Izabela Różycka (17.09 i 20.09), dr hab. Katarzyna Jachimowska (18.09).

Nie mniej ważnym elementem pobytu naszych Gości jest poznawanie historii i zwiedzanie naszego miasta.

  P9150125 P9150123 P9150122 P9150120

P9150116

P9150114


„Słowo we współczesnych dyskursach” już w księgarniach!

Miło nam poinformować, że ukazała się kolejna publikacja Słowo we współczesnych dyskursach, pod redakcją pracowników Katedry Współczesnego Języka Polskiego: Katarzyny Jachimowskiej, Barbary Kudry, Ewy Szkudlarek-Śmiechowicz.

Publikacja rejestruje stan współczesnych dyskursów w ich szerokim spektrum, począwszy od medialnych, poprzez naukowe, edukacyjne, prawno-administracyjne, aż po filozoficzne. Niezmiernie interesująco wypadają badania, które zostały opublikowane w niniejszym tomie. Dotyczą one roli słowa we współczesnych dyskursach: narodowych i mniejszościowych, korporacyjnych i instytucjonalnych, zróżnicowanych tematycznie i lokalizacyjnie, genologicznie i stylistycznie, ideologicznie i aksjologicznie. Czytelnik znajdzie w książce odpowiedzi na szereg istotnych pytań, m.in.: jaki wpływ ma słowo na relacje społeczne i sferę publiczną?; jak typ dyskursu, jego umiejscowienie w przestrzeni komunikacyjnej oraz tematyka oddziałują na słowo?; w jakim stopniu „użyteczność dyskursowa” słowa i jego skuteczność i funkcjonalność) zależy od jego jakości i poprawności?; jak kształtują się relacje między słowem, obrazem a dźwiękiem w wybranych dyskursach? Można się spodziewać, iż zawarte w tomie wartościowe poznawczo analizy przyciągną uwagę nie tylko językoznawców.

Zachęcamy do zapoznania się z tomem!

b2722a82d35e776be10235088a041aa2

Letnia przerwa w działaniu internetowej poradni językowej

Szanowni Państwo, w związku z przeprowadzką Wydziału Filologicznego oraz wakacjami od 1 lipca do 31 sierpnia 2014 r. zawiesza swoje działanie internetowa poradnia językowa, prowadzona przez pracowników Katedry Współczesnego Języka Polskiego. Pracę poradni wznowimy 1 września 2014 r.

                                                                                                  Redaktorzy internetowej poradni językowej

U W A G A!
W lipcu 2014 r. Wydział Filologiczny opuszcza swoje dotychczasowe siedziby i przeprowadza się do nowego gmachu

Nowy adres Wydziału Filologicznego to:
ul. Pomorska 171/173, 90-236 Łódź

Terminy opuszczania poszczególnych budynków określa harmonogram przeprowadzki

Dziekanat Wydziału Filologicznego przy al. Kościuszki 65 czynny jest do 4 lipca 2014 r.
Data otwarcia dziekanatu w nowej siedzibie Wydziału przy ul. Pomorskiej 171/173 zostanie ogłoszona w drugiej połowie lipca 2014 r.

Dziekan Wydziału Filologicznego UŁ
prof. dr hab. Piotr Stalmaszczyk

„Komunikowanie publiczne. Zagadnienia wybrane” już w księgarniach!

Właśnie ukazała się książka Komunikowanie publiczne. Zagadnienia wybrane pod red. Barbary Kudry i Elwiry Olejniczak. Publikacja powstała przede wszystkim z myślą o studentach specjalizacji komunikowanie publiczne na filologii polskiej, ale zaciekawi również tych, którzy chcą chcą poznać zasady rządzące komunikowaniem i jego rolę w nowoczesnym społeczeństwie.  Książka składa się z ośmiu artykułów pracowników Katedry Współczesnego Języka Polskiego, każdy zawiera bogate zestawienie bibliograficzne do omawianego zagadnienia.

Zachęcamy do zapoznania się z tomem opracowanym przez pracowników naszej Katedry!

komunikowanie-publiczne-zagadnienia-wybrane_228064

Nagroda naukowa Fundacji UŁ dla mgr Katarzyny Burskiej

Z przyjemnością informujemy, że mgr Katarzyna Burska otrzymała nagrodę naukową Fundacji UŁ za szczególne osiągnięcia naukowe w latach 2012-2013 w obszarze Nauk Humanistycznych w grupie uczestników studiów doktoranckich UŁ. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 23 maja 2014 r. podczas posiedzenia Senatu UŁ z okazji 69. rocznicy utworzenia uczelni.

zdjecie2zdjecie1

3

zdjęcia: Centrum Promocji UŁ, Biuro Rektora UŁ

skan dyplomu

Spotkanie z prof. dr. hab. Jerzym Bralczykiem – 22.05.2014 r.

Organizatorzy zapraszają na spotkanie z językoznawcą oraz specjalistą w zakresie języka mediów, reklamy i polityki Profesorem Jerzym Bralczykiem w ramach cyklu „Spotkania z kulturą”. Odbędzie się ono 22 maja o godz. 17:00 w Grand Hotelu przy ul. Piotrkowskiej 72 w Łodzi.

Program

Współczesny język polityki

17:00 – początek spotkania, powitanie gości

17:15 – Profesor Jerzy Bralczyk o współczesnym języku polityki

18:00 – pytania od publiczności, dyskusja o stanie poprawności językowej w kulturze, polityce i obecnej kampanii wyborczej

18:30 – zakończenie spotkania

Spotkanie z prof. dr. hab. Piotrem Wierzchoniem – 12.05.2014 r.

 W najbliższy poniedziałek, 12 maja o godz. 17.00 w budynku Instytutu Filologii Polskiej UŁ (al. Kościuszki 65), w pokoju 310 odbędzie się zebranie naukowe, na którym wystąpi z odczytem pt. „Jak badać słownictwo XX wieku dziś” prof. dr hab. Piotr Wierzchoń z UAM.

Sylwetka prof. dra hab. Piotra Wierzchonia.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Konferencja „Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)” już za nami!

Interdyscyplinarna konferencja „Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)” odbyła się w dniach 25-26 marca 2014 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym UŁ przy ul. Kopcińskiego 16/18. Jej myśl przewodnia wyrosła z zainteresowań naukowych studentów działających w KNJ, dla których głównym obszarem dociekań od początku była estetyczna i perswazyjna funkcja tekstu.

Szeroko rozumiana kreatywność językowa jest tematem poruszanym w wielu pracach humanistycznych. Rzadko jednak eksponowana bywa jako docelowy, najważniejszy obszar badań. Najczęściej wzmianki o niej pojawiają się na marginesie szczegółowych rozważań poświęconych konkretnym wypowiedziom i stosowanym w nich zabiegom. Nadal brakuje opracowań naukowych o charakterze syntetycznym, które całościowo ujmowałyby bogate spektrum oryginalnych rozwiązań językowo-tekstowych. Niewątpliwie jedna nadrzędna kategoria, która umożliwia scalenie tak różnych zjawisk, jak dowcip językowy, teoria przekładu, czy własności lingwistyczne polskiego języka migowego, warta była przedyskutowania i solidnej monografii.

Zainteresowanie udziałem w konferencji było ogromne. W ciągu dwóch dni referaty wygłosiło blisko 80 prelegentów ze wszystkich najważniejszych krajowych ośrodków naukowych: częstochowskiego, gdańskiego, katowickiego, kieleckiego, krakowskiego, lubelskiego, łódzkiego, olsztyńskiego, poznańskiego, rzeszowskiego, toruńskiego, warszawskiego i wrocławskiego. Wśród nich studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, adepci językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa i filozofii.

Kolokwium habilitacyjne dr Katarzyny Jachimowskiej

W dniu 11 kwietnia 2014 r. odbyło się kolokwium habilitacyjne Pani doktor Katarzyny Jachimowskiej pt. „Komunikacyjne aspekty tekstów pisanych przez osoby z dysfunkcją słuchu”.
Jest nam niezwykle miło poinformować, że w jego wyniku Pani doktor nadano stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie językoznawstwa polskiego.

W imieniu wszystkich pracowników Katedry Współczesnego Języka Polskiego UŁ
serdecznie Ci Kasiu
gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów naukowych i dydaktycznych!roze

 

Program konferencji „Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)”

Zapraszamy do zapoznania się z programem ogólnopolskiej interdyscyplinarnej studencko-doktoranckiej konferencji „Kreatywność językowa w komunikowaniu (się)”, która odbyła się 25 i 26 marca w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kopcińskiego 16/18.
Program konferencji

Internetowa poradnia językowa

poradnia_banner

Z przyjemnością informujemy, że od stycznia 2014 roku na naszej uczelni działa internetowa poradnia językowa, przygotowana i prowadzona przez pracowników Katedry Współczesnego Języka Polskiego UŁ. Na stronie poradni można uzyskać odpowiedź na pytania dotyczące poprawności i stosowności form językowych, a szczególnie:

 • wymowy
 • ortografii
 • interpunkcji
 • odmiany wyrazów pospolitych
 • odmiany nazw własnych (polskich i obcych: imion, nazwisk, nazw miejscowych itp.)
 • odmiany skrótowców
 • słowotwórstwa
 • składni
 • znaczenia wyrazów
 • etymologii (pochodzenia) wyrazów
 • frazeologii
 • wyrazów obcych.

Można tu także przeczytać odpowiedzi na pytania innych osób, zapoznać się z ciekawymi informacjami na temat normy językowej, a także znaleźć linki do wielu stron internetowych o tematyce związanej
z systemem, kulturą i historią języka polskiego.

Zespół redakcyjny tworzą: dr Beata Burska-Ratajczyk, dr Bartłomiej Cieśla, dr Katarzyna Jachimowska,
dr Anna Sokół-Klein, dr Izabela Różycka, dr Agnieszka Wierzbicka.
Administracją serwisu poradni zajmuje się dr Agnieszka Wierzbicka i mgr Katarzyna Burska.
Opiekę naukową nad działalnością poradni językowej sprawuje prof. dr hab. Barbara Kudra.

Język jest najważniejszym narzędziem komunikacji, a pracownicy i studenci wyższych uczelni
powinni dawać przykład, jak posługiwać się nim poprawnie i pięknie. Zapraszamy zatem wszystkich zainteresowanych kulturą języka polskiego do korzystania z internetowej poradni językowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Adres poradni to http://poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl.

Życzenia świąteczne

Leave a Comment